Újabb híreket közölt Szijjártó Péter Rákosrendező fejlesztéséről (VIDEÓ)
Orbán Viktor miniszterelnökre fontos további tárgyalások várnak az Egyesült Arab Emírségekben.
Az államnak az innováció és kutatás-fejlesztés területén belül az alapkutatásokra kell összpontosítania – mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerdán egy bécsi előadása kapcsán.
„Minél inkább haladunk a piac felé, annál kevésbé szabad az államnak beavatkoznia” – vélekedett az államtitkár a magyar nagykövetségen a hallgatóság soraiból érkezett kérdésre válaszolva. Nem az állam feladata megállapítani, hogy mi lesz a jövő húzóágazata. Jelenleg Magyarországon az innovációra fordított források kétharmada a magánszférából származik, a kormány célja ennek hetven százalékra való növelése – mondta.
Kiemelte, hogy a kormány a válságból való kilábalás eszközeként tekint az innovációra. Nemcsak a gazdaságban, hanem az innovációban is globális verseny folyik. A magyar kutatás-fejlesztési kiadások 2012-ben 336 milliárd forintot, a GDP 1,2 százalékát tették ki. Az államtitkár közlése szerint az új nemzeti kutatás-fejlesztési és innovációs stratégia egyik célja ezt az arányt 1,8 százalékra növelni – ismertette Cséfalvay.
Cél az is, hogy 2020-ig harminc új, globális kutatási központ létesüljön Magyarországon, illetve költözzön az országba. A kormány el akarja érni azt is, hogy mintegy 300 olyan feltörekvő (start-up) új vállalkozás legyen az országban, amelyek jelentős teljesítményt mutatnak fel. A kis- és középvállalatoknak jelenleg 13 százaléka folytat innovációs tevékenységet, a cél ennek az aránynak a növelése.
Cséfalvay Zoltán úgy értékelte, hogy az elmúlt években áttörést ért el Magyarország a kis- és közepes vállalkozások támogatásában. Mint mondta, ebben jelentős szerepe van az Európai Befektetési Bank (EIB) Jeremie programjának. A program keretében a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. és magánbefektetők közös kockázati tőkealapokat hoznak létre. Rámutatott: míg az ország 2011-ben a GDP arányában mért kockázati tőkebefektetések tekintetében az 5. volt Európában, addig 2012-ben az első helyre került.
Megjegyezte: a globális piac lehetőségeiből elsősorban a számítástechnikai vállalatok profitálnak Magyarországon is. Felidézte, hogy a Prezi informatikai vállalat egyik alapító-tulajdonosa, Somlai-Fischer Ádám egy német lapnak adott interjúban úgy fogalmazott: lehetségesnek tartja, hogy a Prezi prezentációs szoftvert készítő cég legyőzze a piacon a Microsoftot. „Ez a hangulat érezhető ma a fiatal vállalkozók között” – mondta az államtitkár.