Fantasztikus év
A rezsim pont abba roppan bele, ami Lánczi András szerint a lényege; az okozza a vesztét, amit a névadója a leválthatatlanság zálogának vélt.
A tranzakciós illeték megemelésével a pénzköltést, a kamatjövedelem terheinek növelésével pedig a megtakarításokat is az eddiginél nagyobb adó sújtja majd – értékelte a kormány tervezett pénzügyi intézkedéseit az MSZP gazdasági ügyekért felelős frakcióvezető-helyettese szerdán.
Józsa István sajtótájékoztatóján azt mondta: a szocialisták ellenzik a kettős adóztatást, márpedig a tranzakciós illeték lényege, hogy az emberek csak újabb levonás után juthatnak hozzá már adózott jövedelmükhöz, és pénzbe kerül minden más fizetési művelethez hasonlóan a csekkbefizetés is. Az MSZP azt is ellenzi, hogy a megtakarítások kamatjövedelmét 16 helyett 22 százalékos adó terhelje. A további 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás bevezetése azt jelenti, hogy a kormány idén augusztustól 10, jövőre pedig 24 milliárd forintot vesz el a megtakarítással rendelkezőktől – fejtette ki.
A szocialista politikus szerint a „Varga-csomag” drágábba teszi a tankolást, mivel a bányajáradék megemelése az üzemanyagok árának további növekedéséhez vezet, míg a távközlési adó felemelése a telefonálás – Magyarországon már most is kiugróan magasnak számító – költségeit növeli. Józsa István megismételte, hogy az MSZP feleslegesnek tartja a nagyjából 150 milliárd forintos megszorító csomagot. Hozzátette: a bankok és a szolgáltatók az adóemelések 80-90 százalékát áthárították a fogyasztókra, így most is erre kell számítani.
A sorozatos adóemelések miatt ma már 2 százalékponttal magasabb az átlagos adóterhelés, mint a 2010-es kormányváltáskor – jelentette ki. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfőn ismertette, hogy a kormány tranzakciós illeték, a vállalkozások távközlési adója és a bányajáradék emelését, valamint az egészségügyi hozzájárulás kiterjesztését kezdeményezi azért, hogy az államháztartási hiány ne induljon ismét növekedésnek.