Önálló tényállás lehet a Btk.-ban a hozzátartozó bántalmazása

2013. május 10. 19:40

Módosítaná a kormány a büntető törvénykönyvet, hogy súlyosabban lehessen büntetni a családon belül erőszakot elkövetőket. Az új tényállás a volt házastársra, volt élettársra, gondnokra, gondnokoltra, gyámra és gyámoltra is vonatkozhat majd.

2013. május 10. 19:40

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter pénteken terjesztette a parlament elé az új büntető törvénykönyv (Btk.) módosításáról szóló javaslatát, így a július 1-jével hatályba lépő törvénykönyvben már külön tényállást kaphat a hozzátartozó bántalmazása. Az előterjesztés indoklása szerint mivel a javaslat szándéka az elkövető elrettentése, a családon belüli erőszak körébe vonható bűncselekményeket, így a testi sértés egyes eseteit, a becsületsértést, a személyi szabadság megsértését és a kényszerítést, a jövőben súlyosabban bünteti majd a Btk.

A könnyű testi sértésnél és a becsületsértésnél három évig terjedhetne a szabadságvesztés. Súlyos testi sértésnél, továbbá az aljas indokból, védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen, illetve idős vagy fogyatékossággal élő ember sérelmére elkövetett könnyű testi sértésnél, valamint személyi szabadság megsértése vagy kényszerítés miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntethető az elkövető.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményében hangsúlyozta, hogy a családon belüli erőszak alapvetően egy kriminológiai fogalom, az e körbe tartozó cselekmények igen széles skálán mozognak, kezdve a becsületsértés szabálysértési tényállásától egészen akár az emberölés bűntettéig. Az új bűncselekmény ebbe a széles spektrumú elkövetési körbe teljes mértékben illeszkedik – írták. 

Az új tényállás nemcsak az új Btk.-ban meghatározott hozzátartozóra, hanem a volt házastársra, volt élettársra, gondnokra, gondnokoltra, gyámra és gyámoltra is vonatkozhat majd.

Emellett a javaslat a bűncselekmény megvalósulásához feltételként határozza meg az együttélést, a büntethetőség pedig kiterjed arra az esetre is, ha a sértett nem az elkövetéskor, hanem korábban élt egy háztartásban vagy egy lakásban az elkövetővel. A javaslat lehetőséget biztosít ahhoz, hogy az elkövetőt eltiltsák a bántalmazott hozzátartozóval való kapcsolattartástól.

A KIM kommünikéjében kijelentette: a kormány nem tolerálja a rendezett családi viszonyokat támadó és aláásó cselekményeket, és tudatosítani akarja a sértettekben, hogy merjenek lépni és feljelentést tenni, mert anélkül nem tud segítséget nyújtani az állam. Az államnak védelmet kell nyújtania azon polgárainak, akik éppen otthonukban szenvednek el erőszakot olyan valakitől – például férjüktől, feleségüktől vagy szüleiktől –, akitől szeretetet és tiszteletet várnának – emelte ki a minisztérium.

Felidézték: az Országgyűlés tavaly tűzte napirendjére és fejezte ki egyetértését azzal az országos népi kezdeményezéssel kapcsolatban, amely azt indítványozta, hogy önálló büntetőjogi törvényi tényállása legyen a családon belüli erőszaknak. A népi kezdeményezés hatására a kormány a hozzátartozók elleni erőszakkal foglalkozó munkacsoport keretében a büntetőeljárásban eljáró hatóságokkal, az alapvető jogok biztosával és civil szervezetekkel konzultálva dolgozta ki a nemzetközi elvárásoknak is megfelelő törvényjavaslat szövegét.

A KIM közleményében ugyanakkor azt is megjegyezi, hogy a büntetőjognak csupán mint végső eszköznek szabad a hozzátartozók közötti erőszak leküzdésében szerepet kapnia. „A probléma gyökere a büntetőjogi tényállás megalkotásával nem szűnik meg, annak kezelése összetett; társadalmi, tudományos, szakmai és politikai összefogást igényel” – hangsúlyozták.

Összesen 105 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2013. május 12. 23:24
Ez rendben van, de akkor az érzelmi zsarolás, a megcsalás, átverések, stb. is kerüljön terítékre, mint kiváltó ok, mert csak így kerek az egész. Ha az egyik büntethető, akkor a többi is legyen az.
Csigorin
2013. május 11. 07:16
Nagyon helyes, epp ideje volt.
vero1_
2013. május 11. 06:29
csak a pofont büntetik, vagy a hónapokig tartó verbális inzultust is, aminek mindez a következménye?
Secnir
2013. május 11. 06:24
" súlyosabban lehessen büntetni a családon belül erőszakot elkövetőket. Az új tényállás a volt házastársra, volt élettársra, gondnokra, gondnokoltra, gyámra és gyámoltra is vonatkozhat majd. " -akkor ez alkotmányellenes lesz. a kdnp ugyanis belecsempészte a Kotmányba, hogy a család az a férfi és nő közötti házasság (vagy valami ilyesmi). az élettársi kapcsolatot nem ismeri el családnak. az új btk szerint meg igen... " büntethetőség pedig kiterjed arra az esetre is, ha a sértett nem az elkövetéskor, hanem korábban élt egy háztartásban vagy egy lakásban az elkövetővel. " -ez ugye vicc? teszemazt tíz éve volt valaki a gyámoltam akkor volt 10 éves, és most húszévesen kap tőlem egy pofont a kocsmában. a btk. szerint ez családon belüli erőszak lesz? idióták. kicsit neki kellene futni a tv-nek még egyszer, erről egy régebbi posztom itt: http://torvenykezes.blog.hu/2011/04/18/eroszak_hazon_belul
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!