Kassán is bemutatják a holokauszt magyarországi történetét

2013. május 20. 09:33

A felvidéki város vasútállomásán május 24-ig látható az a tárlat, amelyet egy olyan marhavagonban rendeztek be, amilyenben a második világháború éveiben zsidó emberek ezreit szállították Auschwitzba.

2013. május 20. 09:33

Kassára érkezik hétfőn az Élet Menete Alapítvány holokauszt vándorkiállítása. A felvidéki város vasútállomásán május 24-ig látható az a tárlat, amelyet egy olyan marhavagonban rendeztek be, amilyenben a második világháború éveiben zsidó emberek ezreit szállították Auschwitzba. A Kassáról és a város térségéből elhurcolt 16 ezer emberből mindössze 450-en érték meg a háború végét.

Novák Ilona, a miskolci Hermann Ottó Múzeum múzeumpedagógusa, a kiállítás szervezője az MTI-nek elmondta: a tárlat azért is egyedülálló, mert a helyszíne, a marhavagon hitelesebbé teszi, el- és továbbgondolkodtat, segít az érdeklődőknek az elhurcoltak helyébe képzelni magukat.

A vagonban berendezett kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeum archív fotói, a Mafilm kortörténeti felvételei, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Közlekedési Múzeum ereklyéi emlékeztetnek a vészkorszak borzalmaira. A holokauszt megtörtént, mi más akadályozhatja meg, hogy újra megtörténjen, ha nem az oktatás és felvilágosítás, fontosnak érezzük, hogy a fiatal korosztály is hiteles képet kapjon a vészkorszak pusztításairól, megismerje a tényeket – olvasható a kiállítás meghívójában.

A vándorkiállítást eddig ötvennyolc településen láthatták, Kassa a harmadik határon túli város, ahová eljut a tárlat.

Összesen 155 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
freedom fighter
2013. május 21. 12:45
nagyszerű, hogy ilyen értelmes kiállítási anyagokat bemutatnak a felvidéken is, ott is szükség van rá, nem csak a a haza szívében! gratulálok a rendezőknek! a sokszínű nemzet az ország érdeke, és ehhez a zsidóság is hozzájárul, és amit velük műveltek azt a mai embereknek is be kell mutatni, hogy tanuljanak, okosodjanak, átlássák, hogy nem lehet beszűkült világban gondolkozni...
Bábeli békák
2013. május 21. 00:38
Az internáló táborok szovjet típusú rendszerét és módszereit a Szovjetunióból hozták haza a magyar kommunista vezetők, akik 1945-től vezetői lettek - sorrendben - az államrendőrség Politikai Rendészeti Osztályának, 1946-ban az államvédelmi osztályának, 1948-ban a Belügyminisztérium Államvédelmi Hatóságának, 1949 végén a Minisztertanács alá rendelt Államvédelmi Hatóságnak, majd az 1953-ban ismét a BM-be visszatért államvédelemnek. A diktatúra valójában a még megmaradt nemzeti középosztály ellen folyt, azok ellen, akik még szellemi és anyagi függetlenséggel, morális tartással rendelkeztek. Ők voltak a középparasztok, a pártonkívüli értelmiségiek, diplomások, köztisztviselők, egyházi személyek és a dinasztikus családok sarjai. Körülbelül 55 ezer embert internáltak 1945-től 1953 júliusáig. A munkaszolgálatosok száma 1950 és 56 között: kb. 28 ezer. Azért 1950-től, mert az önálló hatalommá vált Államvédelmi Hatóság akkor szerzi meg a megtorló börtönök és táborok felügyeletét. Meg is indokolja ezt a Politikai Bizottságnak kézzel írott feljegyzésében Dr. Tímár István államvédelmi ezredes 1950 november 20-án: "... a proletárdiktatúrában előtérbe nyomulnak a büntetés - végrehajtásnak olyan funkciói, amelyek teljesítésére az Igazságügyi Minisztérium már nem alkalmas." Budapest, Kistarcsa, Recsk, Tiszalök, Kazincbarcika, Hortobágy, Bernátkút, Márianosztra, Vác, Dunabogdány, Megyer, Oroszlány, Inota, Tatabánya és így tovább. kurucinfo
cinege
2013. május 20. 21:43
A tények megismertetése nagyon fontos, főleg hogy az embergyilkos náci eszmék és a holokauszttagadás terjednek.
thymian
2013. május 20. 21:42
Minden itt irkáló, idevezényelt hitgyülis ütődöttnek: http://www.youtube.com/watch?v=qKG2Hxa94bw&feature=player_embedded Közel 300 ezer (tehát még annyi sem), különböző nemzetiségű áldozat volt Auschwitzban. Ha a számokban hazudnak, miért ne hazudnának minden másban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!