Elkezdték tépni a hajukat a liberálisok Ausztriában: a Der Standardot aggasztja Orbán szövetségesének megerősödése
A jelek szerint már az is fejfájást okoz egyeseknek, hogy jobboldali lehet a kancellár.
A Die Welt, valamint a Le Soir című brüsszeli újság az Európai Parlament magyarországi alkotmányos helyzetről szóló jelentéstervezetéről írt szerdán, a Frankfurter Rundschau című baloldali lapban pedig a Zsidó Világkongresszus (WJC) budapesti közgyűléséről jelent meg cikk, míg a Der Standard című osztrák napilap a magyar kormány politikájáról közölt jegyzetet.
A Die Welt „Az EU-parlament meg akarja vonni a szavazati jogokat Magyarországtól” címmel közölt beszámolót az EP alapjogokkal, valamint a bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó szakbizottságában szerdán bemutatott jelentéstervezetről. A szerző, Silke Mülherr az ügy hátterét ismertetve megjegyezte: a jelentéstervezet a magyar kormány tevékenysége körüli vita elmérgesedését jelzi, de Orbán Viktornak valószínűleg „nem lesznek álmatlan éjszakái” miatta. A kormányfő a „brüsszeli nyomást” felhasználja arra, hogy „a független, büszke Magyarország derék védelmezőjének állítsa be magát” – fejtette ki. Hozzátette, hogy Orbán számítása eddig bevált, hiszen „egy évvel a választások előtt jelentős előnnyel vezet a felmérésekben, komolyan vehető ellenzék pedig nincs a láthatáron”.
A Frankfurter Rundschau „Egy jelzés Budapesten” címmel közölt kommentárt, amelyben a szerző, Thomas Schmid hangsúlyozta: a Jobbik „nagy probléma”, de a Fidesz „talán még nagyobb probléma”, az EU-nak pedig fel kell lépnie a magyarországi folyamatokkal szemben, mert Orbán Viktor „autoriter államot épít, megmérgezi Magyarország és szomszédai viszonyát, és eltűri a zsidók és romák elleni uszítást”.
A Le Soir című baloldali liberális brüsszeli lap szerint Rui Tavares nagyon keményen bánt a magyar kormányfővel jelentésében. A cikk szerzője, Maroun Labaki külön kommentárban is foglalkozott a vitával, és kiemelte a Tavares-jelentés azon megállapítását, miszerint Magyarország távolodik az európai értékektől. Ezt Labaki igen súlyos kijelentésnek minősítette, és úgy vélekedett, hogy az elkövetkező hetekben mind az Európai Bizottság, mind az Európa Tanács megerősíti ezt az elemzést. „Az európai intézmények és Magyarország EU-beli partnerei nem maradhatnak a balkonon: az európai ház alapjai kerültek veszélybe” – fogalmazott a szerző. Szerinte az Európai Néppártnak, amely az unión belül a leginkább vonakodik attól, hogy felszólítsa Orbán Viktort kötelezettségei teljesítésére, fel kellene hagynia az állítólagos baloldali manőverekre való hivatkozással.
A liberális irányultságú Der Standard című osztrák napilap jegyzete szerint Magyarország „túlment az elviselhetőség határán”. A hétvége óta az osztrák és az európai konzervatívoknak eggyel több okuk van arra, hogy fellépjenek Orbán irányvonala ellen – írta a szerző, Hans Rauscher arra utalva, hogy a kormány „nem tudta, vagy nem akarta” megakadályozni a Jobbik anticionista tüntetését. Ez „megabotrány egy EU-tagállamban” – vélekedett a jegyzetíró. Nézete szerint az Orbán Viktor vezette Magyarország „teljesen ellentmond az EU értékeinek”.