Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
A Fidesz az egyetlen olyan politikai közösség, amely az Alföld fejlesztését fontosnak tartotta az elmúlt harminc évben – mutatott rá a miniszter.
A Belügyminisztériumhoz nem érkezett igény a Portik Tamás és Laborc Sándor közötti beszélgetéseket rögzítő hangfelvételek titkosságának feloldására, azok továbbra sem nyilvánosak – közölte az MTI érdeklődésére Samu Attila miniszteri főtanácsadó. A Jobbik a legfőbb ügylszhez fordult a Portik–Laborc-ügy hódmezővásárhelyi vonatkozásai miatt.
Samu Attila miniszteri főtanácsadó rámutatott: az, hogy az ügyben a titokgazda Alkotmányvédelmi Hivatal feloldotta az anonimizált leiratok titkosságát, nem jelenti azt, hogy a hangfelvételek – amelyeken hallhatóak az anonimizált információk – minősítése megváltozott volna. Az Alkotmányvédelmi Hivatal április 25-én oldotta fel a Portik Tamás, az 1990-es évek olajszőkítési ügyleteiről ismert Energol Rt. egykori igazgatója és Laborc Sándor korábbi titkosszolgálati vezető közötti két megbeszélésről készült hangfelvétel titkosságát.
Az anonimizált leiratokat feltették az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága honlapjára. A dokumentumok szerint 2008-ban két alkalommal találkozott egymással Portik Tamás és Laborc Sándor két másik ember társaságában. A megbeszéléseken készült hangfelvételek szerint Laborc a Portiktól származó, közéleti szereplőkre terhelő információkat a nyilvánosság előtt akarta felhasználni. A hangfelvételek leirataiból kiderül, Portik félt attól, hogy 2010-ben a baloldal elveszti a választásokat, és mindent megtett volna, amit kérnek tőle. Április 30-án bejelentették, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága a Portik–Laborc találkozókat vizsgáló ténymegállapító albizottságot állít fel.
A Jobbik pedig kérdésekkel és közérdekű bejelentéssel fordul a legfőbb ügyészhez a Portik Tamás érdekeltségébe tartozó General Média és Hódmezővásárhely önkormányzata között létrejött 2007-es adásvétel miatt – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Hegedűs Lorántné.
Ismertette: a volt iskolaépületet 2007-ben az akkor Lázár János – jelenlegi Miniszterelnökséget vezető államtitkár – vezette önkormányzat pályáztatás nélkül, egy sürgősséggel összehívott zárt ülésen adta el a Portik Tamás családi érdekeltségébe tartozó Generál Média kft-nek. Mindezt úgy, hogy az eladás előtt a négyezer négyzetméteres ingatlanról az önkormányzat törölte az építési tilalmat és átsorolta egy építésileg kedvezőbb kategóriába. A Generál Média ezért cserébe a szerződés szerint öt éven át havi 600 ezer forint hirdetési felületet biztosított az önkormányzatnak – mondta az ellenzéki képviselő.
Hegedűs Lorántné hangsúlyozta: Lázár János polgármesterként az előterjesztője és az előkészítője is volt az ügyletnek. A Jobbik azt szeretné, ha a legfőbb ügyész megvizsgálná az ügy körülményeit és mielőbb tisztázódna az ügy „hódmezővásárhelyi szála”. Emlékeztetett arra is: az ugyanebben a témában a legfőbb ügyésznek hétfőn feltett azonnali kérdésére Polt Péter azt válaszolta a parlamentben, hogy a konkrét ügyben május 1-jén két őrizetbe vételt történt, és folyamatban van a nyomozás adócsalás ügyében, amely annál a cégnél merült fel, amelynek tagjait, vezetőit most őrizetbe vették.