Beleírhatják a román alkotmányba a magyarokat

2013. május 25. 11:48

Arra nincs esély, hogy megváltoztassák Románia nemzetállamként való meghatározását, de arra igen, hogy belekerüljön az alkotmányba, hogy a romániai magyarok az ország részei, egyenlő és legitim polgárai – mondta a román kormányfő az RMDSZ kongresszusán. Victor Pont a székely zászló kapcsán elmondta: olyan szabályozást javasol, ami elismeri a helyi jelképeket is.

2013. május 25. 11:48

A Romániát nemzetállamként meghatározó alkotmány első cikkelyének megváltoztatására nincs reális esély, de olyan módosításra igen, amely garantálja, hogy a – hangoztatta Victor Ponta román miniszterelnök, a Bukarestben kormányzó Szociáldemokrata Párt elnöke szombaton Csíkszeredában, az RMDSZ kongresszusán.

Ponta rámutatott: elengedhetetlen, hogy a román kormány mindig párbeszédet folytasson az RMDSZ-szel, mint a magyar közösség egyetlen választói legitimitással rendelkező képviseletével. A székely zászlóra utalva rámutatott: egy olyan szabályozást javasolt nemrég az Európa Tanács parlamenti közgyűlésében elmondott beszédében, amely a román és az EU-zászló mellett elismeri a helyi jelképeket.

A régiók kialakításáról szólva azt mondta: megérti, hogy a magyarság nem akar olyan óriásrégiót, amelynek központja távol van, és amelynek irányításában közösség képviselői kisebbségben vannak. „Azt a formulát keressük, amely az identitás megőrzését és a fejlődést is biztosítja” – ígérte. A marosvásárhelyi magyar orvosképzés ügyében Ponta kijelentette: az oktatási miniszternek a „felelőssége és jogköre”, hogy érvényt szerezzen a román és a magyar tanárok között tavaly született megállapodásnak.

A miniszterelnök úgy vélekedett, a romániai magyar közösség gondjaira csak párbeszéddel lehet megoldást találni. Orbán Viktor magyar miniszterelnökre utalva Ponta tréfásan megjegyezte: az RMDSZ-nek „két Viktorja is van, aki az RMDSZ barátságát keresi”.

Crin Antonescu a bukaresti kormánykoalícióban részt vevő Nemzeti Liberális Párt elnöke rámutatott: senki sem akar a romániai magyarságra egy másik történelmet, egy másik nyelvet ráerőltetni. Azt mondta: egy erősebb magyar közösség erősebb Romániát is jelent. „Románia gyengébb lett a németek távozásával, gyengébb lett a zsidók kivándorlásával” – mutatott rá Antonescu.

A jobbközép ellenzék képviseletében jelen lévő Mihai Razvan Ungureanu volt miniszterelnök magyar gyökereit nyilvánosan felvállalva néhány mondatot magyarul elmondva köszöntötte az RMDSZ-t, mint volt koalíciós partnerét. Románul folytatott beszédében rámutatott, az RMDSZ képviselői mindig hűséges és megbízható partnereknek bizonyultak azokban a politikai szövetségekben, amelyekben részt vettek, a szövetség által képviselt politika pedig európai.

Hans Heinrich Hansen, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke az RMDSZ-szel közösen indított kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezés fontosságát hangsúlyozta. Az RMDSZ kongresszusát Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke videoüzenetben köszöntötte.

Az RMDSZ történetének legnagyobb létszámú, a szervezők által „feladatkijelölőnek” nevezett kongresszusát tartja szombaton Csíkszeredában, amelyen a 777 küldött elfogadja a szervezet új programját és alapszabályát.

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
potyka
2013. május 25. 20:23
Miért kell a románt, román alkotmányba beleépíteni ? Hülye ez a világ :D
GV0917
2013. május 25. 14:55
Hja kérem, még mindig szőrös talppal születik a "a többség",az epilálás csak erősíti az újra kinövő szőrt!Hogy mire alapozom? '918-Gyulafehérvár. Letették a nagy esküt, hogy a magyarok jogait tiszteletben tartják.Két évvel később Trianonban fogadkoztak a wilsoni elvek betartása mellet a kisebbségi kérdésekben.Nem tették. Az ellenkezőjét már Mária Terézia idején /Rerum valachorum/megkezdték, majd 1848-49-ben folytatták.Mi több, a XX. század fordulójára a román hadsereg kiképzési könyvében emígyen szóltak:"Romania Mare(Nagy Románia)a nyugaton a Dunáig, keleten a Dnyeperig tart.Középen a Kárpátok hegyei magasodnak.Fáj a szívünk, mikor a Nagy Román Alföldről elmagyarosított román testvéreink bús énekét halljuk!" /Nagybaczoni Nagy Vilmos vkszt.szds.-Hadtörténeti közlemények/ Az első bécsi döntést, mint Független Döntő- bíróság határozatát elfogadják.Antonescuék... 1944. Julius Maniou Gárdája.-Válasz: Még Sztálin is megelégelte.A Vörös Hadsereg vette át aközigazgatást. No nem a magyarok elleni pogromok,hanem a Front utánpótlásának (többek között-Focsani)a foglyok elszállításának zavartalansága miatt! 1947- "Székely Autonóm Tartomány. 1948-Enyhülés(Dunai Konföderáció? -Dimitrov bukásáig)Kossuth -Balcsescu kulturális közeledés. A Kárpátok Géniusza. Most hogy higgyjükel, hogy .."senki nem akar a magyarságra egy másik nyelvet,egy másik történelmet ráreőltetni... Egy erősebb magyar közösség erősebb ROMÁNIÁT jelent!".....Ez utóbbira törekszenek. A jogok biztosítása:POWDWER!!!!
luga
2013. május 25. 13:49
Aztán, ha az van a román alkotmányban, hogy Románia nemzetállam, attól az lesz? Az alkotmányuk első mondata is hazugság.
jan
2013. május 25. 13:35
Timeo Danaos et dona ferentes.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!