Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Szigorúbb fellépést szorgalmaz Németország, Ausztria, Nagy-Britannia és Hollandia azok ellen, akik visszaélnek az EU-n belüli szabad mozgás jogával és a fogadó állam szociális rendszerével – írta pénteken egy osztrák napilap. „Nem tárgyalunk a szabad mozgás jogáról, a határok leépítésére törekszünk” – mondta válaszul Viviane Reding európai biztos.
A Der Standard beszámolója szerint a német, az osztrák, a holland és a brit belügyminiszter úgy látja, hogy országaik „szociálissegély-turizmussal” szembesülnek, s ezért levélben az Európai Bizottsághoz fordultak. A levélben többek között azt írták, hogy „egyes tagállamok városainak és községeinek” „jelentős terhet jelentenek bizonyos, más tagállamokból érkező bevándorlók”. Ezek a bevándorlók „anélkül élnek a szociális szolgáltatásokkal, hogy megfelelnének a szükséges feltételeknek” – idézett a levélből az újság.
A miniszterek nem neveznek meg tagállamokat vagy nemzetiségeket, a lap szerint azonban elsősorban Romániából és Bulgáriából érkező roma bevándorlókra gondolnak. A miniszterek szerint meg kell teremteni a lehetőséget a visszaélést elkövetők kiutasítására és ismételt beutazásuk megtiltására.
A Bizottság ezt elutasítja. „A Bizottság régóta kiáll a szabad mozgás joga mellett, amely nagy kincs az EU-ban. Egyáltalán nincs semmi ok arra, hogy ez megváltozzon” – szögezte le Viviane Reding igazságügyi biztos szóvivője a Der Standardnak nyilatkozva. „Nem tárgyalunk a szabad mozgás jogáról, a határok leépítésére törekszünk” – mondta. A szóvivő úgy látja, hogy a jelenlegi uniós irányelvek alapján is elég eszköze van az államoknak, hogy védekezzenek a visszaélések ellen. Andor László szociális ügyekért felelős biztos szóvivője, Jonathan Todd elutasította az általánosító elítélést és hiányolta, hogy a levélben nem tártak a bizottság elé számokat.