A hallgatói szerződések terén viszont már a HaHa képviselője volt ellene a változásnak: mint mondja, ő kontraproduktívnak tartja a dolgot, és az szerinte nem is fog eredményre vezetni. Hozzátette: a Hallgatói Hálózat egyetért a céllal, hogy kevesebben hagyják el hazánkat, ugyanakkor a módszert nem tartják célravezetőnek. Tóth Fruzsina úgy gondolja: nem a tünetet kellene kezelni, hanem a kiváltó okot: a közalkalmazottaknak több fizetést kellene adni, a fiatalkorúaknak, pályakezdőknek pedig a nagyobb arányú foglalkoztatására lenne szükség. Szerinte a hallgatói szerződéssel a kormány csupán bizalmatlanságát fejezi ki a hallgatók irányába, a változtatás pedig inkább kényszer és nem ösztönzés – a migráció problémáját pedig nem megoldja, hanem előrébb hozza 18 éves korra. Tóth Fruzsina szerint viszont aki már érettségi után külföldre megy tanulni, az nagyobb eséllyel nem fog visszatérni, hiszen élete első fontos élményeit nem idehaza szerzi meg.
A MERT képviselője viszont úgy vélte, szükséges felelősséget vállalni a közösség irányába, mely a képzés költségeit fizette. Viszont Bodrogi úgy látja, lehet ezen a téren is engedményeket tenni: mint mondta, a ledolgozott munkaidőbe bele kellene számítson, ha valaki a képzésével egy időben munkába áll. A jobboldali kötődésű MERT képviselője egyben felelősségre is vonta Tóth Fruzsinát: Bodrogi szerint a Hallgatói Hálózat is felelős azért, hogy kevesebben jelentkeztek idén a felsőoktatásba, hiszen „negatív kampányt folytattak” a hallgatói szerződés ellen, így ők is elbizonytalanították az idén érettségizőket.
Stummer is a HaHa felelősségét firtatta: mint mondta, a hallgatói szerződések ügye „gumicsont lett”, amit bedobtak a budapesti Deák Ferenc térre, a Hallgatói Hálózat pedig „farkcsóválgatások közepette elkezdett azzal rohangálni országszerte”. Stummer is úgy vélte, hogy a feszültségkeltés a HaHa hibája is, és megjegyezte: úgy tűnik, a HaHa „két hónap egyetemfoglalás után csak oda jutott, hogy több pénzre van szükség”. A Jobbik erzsébetvárosi képviseletében is dolgozó Stummer elmondta: „a fiatal diplomások migrációs hajlama hatalmas méreteket öltött”, ez pedig szerinte az egyik legnagyobb probléma jelenleg. Pokol Bélát idézve a Magyar Tavasz Mozgalom elnöke megemlítette: akik az utóbbi évtizedben csatlakoztak az EU-hoz, nem voltak felkészülve az efféle következményekre. Stummer szerint a hallgatói szerződések ügye elvi politikai kérdésként vetődik fel és akként is kellene kezelnie a dolgot mindenkinek.