Bemószerolták Kövér Lászlót az LMBTQ-párti képviselők, az ombudsman reagált
Sérelmezik: diszkriminatív a házelnök teremfoglalási gyakorlata.
Bírálta a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapot (MTVA) az ombudsman, aki szerint az MTVA korábbi munkavállalóit közfoglalkoztatás keretében alkalmazza. Az MTVA cáfolta ezt, és azt is, hogy az elbocsátottak munkáját a közmunkaprogramban részt vevők vették volna át.
Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának hivatala hétfői közleménye szerint egy panaszos azért fordult az ombudsmanhoz, mert sérelmezte, hogy az MTVA a szervezet átalakítására, racionalizálására, a párhuzamos funkciók megszüntetésére hivatkozva, csoportos létszámleépítés keretében megszüntette a munkaviszonyát, majd ezt követően közmunkásokat foglalkoztatott, akik részben az ő korábbi feladatait is ellátják.
A közlemény emlékeztet arra, hogy az MTVA három ütemben több száz dolgozóját bocsátotta el, majd ezt követően a közfoglalkoztatás keretében 240 közmunkást alkalmazott archívumi digitalizáló és feldolgozó munkakörben. A közlemény szerint a biztos megállapította, hogy bár az MTVA formailag eleget tett a jogszabályi feltételeknek, mégis kérdéses, hogy jogszerű volt-e a közmunka megszervezése. A közfoglalkoztatás elsődleges célja ugyanis a hátrányos helyzetű emberek bevonása a foglalkoztatásba. A hivatal szerint a programok jellemzően a leghátrányosabb helyzetű térségekben indultak, hogy a legkiszolgáltatottabb álláskeresők számára teremtsenek munkalehetőséget.
Ezzel szemben az ombudsman hivatalának közleménye szerint az MTVA a programot a fővárosban, az ország – munkaerő-piaci szempontból – legkedvezőbb helyzetű településén indította, a közfoglalkoztatottak pedig nem alacsonyan képzett, régóta munkanélküli emberek, hanem legalább érettségivel rendelkezők, „akik csak a közelmúltban, például az MTVA-nál végrehajtott csoportos létszámleépítés során veszítették el az állásukat”.
A MTVA közleményben cáfolta a jelentésben szereplő állítást, hogy korábbi munkavállalói számára a közfoglalkoztatás keretében kínált volna munkalehetőséget, valamint hogy volt a csoportos létszámleépítésben érintett olyan munkavállaló, akinek a munkáját részben a közmunkaprogramban résztvevők vették volna át. „Ezzel szemben az igazság az, hogy a közmunkaprogramban nincs olyan munkavállaló, aki korábban az MTVA munkavállalója lett volna” – olvasható az MTVA közleményében. A korábban elbocsátott munkavállalók feladatait az MTVA munkavállalói vették át – közölték –, tehát a közfoglalkoztatott munkavállalók nem a korábban elbocsátott munkavállalók munkáját végzik.
A közmunka programot nem az MTVA írta ki, az MTVA a program keretében pályázati támogatást igényelt a Belügyminisztériumtól, amit a tárca munka nélküli diplomásoknak írt ki kulturális értékek megőrzése és mentése céljából – olvasható az MTVA közleményében.