Kiderült, lesz-e még zsebbenyúlós az infláció a magyaroknak
A K&H elemzője még azt is elárulta: melyik időszak lesz a legizgalmasabb az infláció szempontjából 2025-ben.
A rendszerváltás óta még egyszer sem volt olyan alacsony Magyarországon az infláció, mint amennyi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzése szerint idén és jövőre lesz – közölte Puskás Imre (Fidesz) csütörtökön az MTI-vel.
Az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának alelnöke rámutat arra: ebben az évben 2,6 százalék lesz ez az érték, míg jövőre 2,8 százalék. Mint írta, ezzel első alkalommal teljesül az a cél, amelyet az MNB évekkel ezelőtt 3 százalékban határozott meg. A 10 százalékos rezsicsökkentés, amely január 1-jétől az áram és a gáz fogyasztói árát érintette, az év közepétől pedig kiterjed a vízre, a szennyvízre és a szemétszállításra is, jelentősen hozzájárul az árstabilitáshoz – olvasható a kommünikében. A képviselő úgy fogalmaz: „amikor megvédjük a rezsicsökkentést, akkor nemcsak több tízezer forintot spórolunk meg évente a családoknak, de hozzájárulunk a jövedelmek vásárlóerejének növekedéséhez is”.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az MNB előrejelzése szerint 2013-ban Magyarország a reáljövedelmek növekedése mellett is 3 százalék alatt tudja tartani az államháztartás hiányát, „amely feljogosítja arra, hogy kikerüljön az Európai Unióban ellene folytatott túlzott deficiteljárás alól”. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön ismertetett új inflációs jelentésében az év elejétől érvényes háztartásienergia-árcsökkentés mellett már figyelembe vette az év második felétől érvényes rezsicsökkentést is: eszerint az idei átlagos infláció 2,6 százalék lesz, a jövő évi 2,8 százalék, míg a gazdasági növekedés mutatója 2013-ban 0,5, a jövő évben 1,7 százalék. A múlt év decemberi inflációs jelentésben az MNB 2013-ra 3,5 százalékos, 2014-re 3,2 százalékos inflációt jelzett, a GDP-növekedési előrejelzés erre az évre 0,5, 2014-re pedig 1,5 százalék volt.