Ítéletet mondtak a németek: az EU elrontotta az egészet úgy, ahogy van, de Magyarország nagy nyertes lesz
A németek a szakértő szerint az arroganciájuk miatt buktak el.
A Nobel-díjas Elfride Jelinek drámaíró, Michael Haneke filmrendező illetve négy másik osztrák művész tiltakozott Balog Zoltánnál a kulturális élet szabadságának felszámolása ellen. A Népszabadság közölte ezen bírálatok magyar fordítását.
A bécsi Burgtheater igazgatója, Matthias Hartmann ajánlotta Balog Zoltán Emberi Erőforrások Miniszterének figyelmébe ő és társai levelét a „magyar színházi közélet” jelenére és jövőjére vonatkozólag. Ezekben a Népszabadság által magyarul is közölt írásokban többek között olvashatóak voltak Elfride Jelinek drámíró, Michael Haneke filmrendező és Erwin Wurm szobrász-fotográfus sorai is.
Jelinek szerint kulturális döntésekbe kevernek most bele nacionalista szempontokat, a művészet „ideológiai megregulázásának” okán pedig nemcsak az ország válik szegényebbé, de ez megnyitja az utat a kisebbségek elleni erőszakos fellépés felé.
Michael Haneke szűkszavúan fogalmazott, szerinte „ez nem jobb- vagy baloldal kérdése: a szabad véleménynyilvánítás és a művészet szabadsága alapjogok. Azok az államok pedig, amelyek ezeket a jogokat nyílt vagy burkolt cenzúra bevezetésével aláássák, nem tekinthetők többé demokráciáknak”. Kathrin Röggla író pedig Alföldi Róbert „politikai okokból történő eltávolítását” sérelmezte, és arra kérte Balog Zoltánt, „ne lépjen a régi rendőrállamok nyomdokaiba, és ne ültessen az összes művészeti intézmény élére önhöz politikailag közel álló funkcionáriusokat”.