Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Oszkó gazdasági visszaesésről, a Párbeszéd Magyarországért mély válságról, az MSZP pedig romokról beszélt.
Az ellenzéki politikusok arra reagáltak, hogy a Központi Statisztikai Hivatal gyorsbecslése szerint a bruttó hazai termék (GDP) 2012 negyedik negyedévében 2,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A gazdaság teljesítménye 2012-ben 1,7 százalékkal volt kisebb, mint az előző évben.
Oszkó Péter volt pénzügyminiszter szerint az Orbán-kormány a 2010 óta folytatott gazdaságpolitikájával elvonta a növekedés forrásait, ennek következménye a gazdasági visszaesés, amely várhatóan idén is folytatódni fog. Oszkó Péter azt mondta: a kormány 2010 óta úgy szerez pénzt saját politikai céljaira, hogy elvonja a növekedés – a banki hitelezés és a beruházások – forrásait, a lakossági megtakarításokat. Ebből következően nem történhet más, mint hogy eltűnnek a növekedési tartalékok, a gazdaság megfullad – jelentette ki. A korábbi szocialista kormány pénzügyminisztere szerint a jövedelemcsökkenés és a forráshiány bizalomvesztéssel jár együtt, a vállalkozások borúlátók, nincsenek új beruházások és az ipari termelés is kedvezőtlenül alakul. Oszkó Péter arra számít, hogy a GDP idén is csökkenni fog, ha kisebb mértékben is, mint az elmúlt évi 1,7 százalékos visszaesés. Ugyanakkor véleménye szerint egy 2014-es kormányváltás és gazdaságpolitikai fordulat után a durva hibák korrigálásával szerény növekedés kezdődhet. A strukturális károk helyrehozásához, a gazdaság gyorsuló, felzárkózást segítő pályára állításához viszont több évre lesz szükség – mondta Oszkó Péter.
Tukacs István országgyűlési képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta,
az Orbán-kormány kiszámíthatatlanná tette a szabályozási környezetet és túladóztatta a vállalkozásokat, ezzel pedig elvette a növekedés lehetőségét. Az MSZP-s politikus hozzátette: nem teljesült az a kormányzati várakozás sem, hogy az egykulcsos adó vásárlóerőt teremt, a fogyasztás nem nőtt, sőt, a háztartások egyre kevesebbet költenek. Tukacs István hangsúlyozta, a gazdasági visszaesés azt okozza, hogy a versenyszférában egyre kevesebb a munkahely, csak a közmunkások száma gyarapszik, miközben a reáljövedelmek is csökkennek. Az MSZP-s politikus kiemelte, hogy bár a kormány az európai válsággal akarja magyarázni a gazdaság visszaesését, az eurózónán kívül a magyaron kívül csak a cseh gazdaság teljesítménye romlott tavaly. Beszélt arról is, hogy az egész éves recesszió után Matolcsy Györgynek távoznia kellene a gazdasági miniszteri székből. De – fűzte hozzá – nem a Magyar Nemzeti Bank élére, az ugyanis eddigi teljesítménye alapján „még gondolatkísérletként sem jöhet szóba, hogy a monetáris politika irányításának közelébe kerüljön”.
Igazságos adórendszert, a gazdasági bizalom helyreállítását és munkahelyteremtést sürget Scheiring Gábor független országgyűlési képviselő. Matolcsy György tündérmeséje recessziót, soha nem látott adókat, megszorításokat, reménytelenséget és elvándorlást hozott – reagált a PM politikusa, aki szerint a belső kereslet csökkenése, a beruházások mélyrepülése és a lakossági fogyasztás erodálódása mind-mind elkerülhető lett volna. Scheiring Gábor hozzátette: a hibás gazdaságpolitika, az egykulcsos jövedelemadó bevezetése, a kiszámíthatatlan és esetleges különadók, a kézi vezérlés, az államosítási kényszer és mellette a hihetetlen mértékű forráskivonás az oktatásból, egészségügyből, szociális rendszerből, nem egyszerűen a gazdasági növekedést fojtotta meg, de sokaknak vette el a kedvét attól, hogy itthon próbáljon boldogulni. A politikus ezért közös ügynek nevezte az Orbán-kormány leváltását.