Elvenné a szavazati jogot a Jobbik azoktól, akiknek nincs meg a nyolc általánosuk (VIDEÓ)
Javaslatukat azzal magyarázták, hogy „a fenyegetések korában messze nem mindegy, hogy ki dönt ilyen nagyon komoly kérdésekről”.
Az ELTE BTK hallgatói önkormányzata szoros kapcsolatban áll a Jobbikkal, és évekig listázták az új hallgatókat azok személyiségjegyei alapján – írja az atv.hu.
Az ELTE BTK HÖK elnökei az utóbbi években mind a Jobbik tagjai voltak – írja az Atv.hu, utalva ezzel többek között Szávay Istvánra és a legutóbb az „egyetemfoglalók” és az őket támogató előadók tevékenységét a rektornál elítélő Garbai Ádámra is.
A Jobbik jelenléte nem csak a bölcsészkaron, hanem az ELTE ÁJK hallgatói önkormányzatában, a kollégiumi férőhelyekről döntő Kollégiumi HÖK-ben (KolHÖK) is jelentősnek tekinthető – írják. Ugyanakkor kérdésükre Fábri György rektorhelyettes kijelentette, hogy a hallgatói önkormányzatoknál sem megengedhető a pártpolitikai tevékenység, és ennek kiderülése eljárást vonhat maga után.
Az atv.hu viszont úgy tudja, az ELTE BTK HÖK egyúttal Jobbik-bázisként is szolgált az utóbbi időkben, és HÖK-irodákat használták szórólapok és a Hazai Pálya című kiadvány terjesztéséhez. Dokumentumok alapján pedig a HÖK 2007 óta egyéni személyiségjegyek alapján listázta az ELTE BTK új hallgatóit – azokat, akik részt vettek az általuk szervezett gólyatáborokban.
A listát készítők a gólyák Facebook- és iWiW-adatlapja alapján rövid jellemzéseket írtak a hallgatókról: ezek közt olyan megjegyzések is szerepelnek, mint „koliba nem vesszük fel”, „szerintem cigó”, „csúnya zsidó feje van”, „ribanc liba” vagy „kis liberó buzigyerek”. Pozitív jellemzések is találhatóak: „egészséges világlátású klassz csaj”, „pistának jó lesz:)”, vagy éppen a „rendes néptáncos katolikus lány”. A portál értesülései szerint külön rovatban listázták a pártpreferenciákat és a vélt vagy valós zsidó származást is.
A lista egyik készítőjeként Silhavy Máté van feltüntetve, aki 2009-ben az ELTE BTK HÖK alelnöke volt, egyébként pedig a Jobbik tagja. Ő a honlapnak azt állította, hogy a HÖK adatbázisába „bárki beleírhatott”, és 150-200 diák is hozzáférhetett ahhoz. A KolHÖK 2007-2008 közötti elnöke, Ribling Tamás tagadta, Garbai Ádám ugyanakkor elismerte a gólyákról készített listák tényét. Garbai kijelentette, hogy a megjegyzésekkel ellátott listák „hamisítványok lehetnek”, és tagadta, hogy kapcsolatban állna a Jobbikkal. Az ELTE rektorhelyettese pedig kijelentette, hogy ha ilyen listázás valóban történt, „az rendőrségi ügy”.