December közepéig rács mögött marad az óbudai alpolgármester
A vádak között túlárazott és fiktív szerződések, valamint százmilliós nagyságrendű kenőpénzek visszaosztása is szerepel.
Jogerős ítéletet hirdetett tegnap a Fővárosi Törvényszék a Hankiss Ágnes ellen Vásárhelyi Mária által indított perben – hozta címlapon a Magyar Hírlap szerdai számában. Az eljárás Hankiss egy 2004-es televíziós nyilatkozata miatt indult, melyben kijelentette: Gimes Miklós elítélésében szerepet játszott Vásárhelyi Miklós terhelő vallomása is.
A magánvádas eljárás nyolc éve azért indult, mert Vásárhelyi Mária kegyeletsértőnek tartotta Hankiss szavait, és úgy vélte, apja nem hozott fel terhelő adatokat Gimes Miklóssal szemben, de ha úgy adódott volna, egyébként elkerülhetetlen lett volt számára a vallomástétel. Ezzel szemben a fideszes EP-képviselő szerint Vásárhelyi vallomása fényében új értelmet nyer, miért végezték ki Gimest, és a vallomástétel elkerülhető lett volna, hiszen voltak mások is, akik a halálbüntetés fennforgása ellenére sem vádoltak meg senkit.
Bár 2005-ben első fokon már felmentették Hankiss Ágnest (mondván, csak a véleményének adott hangot), a Fővárosi Bíróság mégis új eljárást rendelt el, melynek során a Budai Központi Kerületi Bíróság (BKKB) 2009-been szintén Hankiss számára hirdetett pozitív ítéletet. Ezután a Legfelsőbb Bíróság megsemmisítette a korábbi ítéleteket, és tényközlésre hivatkozva új eljárást rendelt el. A BKKB 2012-ben aztán ismét felmentette Hankisst, arra az eredményre jutva, hogy a dokumentumok szerint valóban tett Vásárhelyi terhelő vallomást, viszont nem bizonyítható az ok-okozati összefüggés a vád és Gimes Miklós halála között.
Az ítéletet a Fővárosi Törvényszék helyben hagyta, ám némileg módosította azt – közölte Futó Barnabás, Hankiss védője a Magyar Hírlappal. Eszerint a bíróság Hankiss ok-okozati összefüggésre vonatkozó nyilatkozatát is tényállításként értékelte, ám a bizonyítás kimutatta, hogy Vásárhelyi Miklós terhelő vallomásának valóban volt köze Gimes Miklós halálos ítéletéhez.