A doni katasztrófára emlékeznek hétvégén

2013. január 11. 10:11

Megemlékezéssorozattal készül a Honvédelmi Minisztérium a doni katasztrófa, vagyis az 1943. január 12-én vívott csata 70. évfordulója alkalmából a hétvégén.

2013. január 11. 10:11

Péntek reggeltől a fővárosi Hadtörténeti Intézet és Múzeum épületére egy 200 méter hosszú és egy méter széles molinót feszítenek ki, amelyre az áldozatok névsorát nyomtatták. A 150 négyzetméteres felületen több mint 62 ezer név szerepel. A múzeumnál minden hozzátartozó, rokon, családtag vagy emlékező gyertyát gyújthat, leróhatja kegyeletét a hősök emléke előtt.

Szombat délután Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédet mond, majd koszorúzást tartanak a múzeum udvarában elhelyezett emléktáblánál. Az esemény egyben kezdete is a hajnali 3-ig tartó virrasztásnak, amely alatt hagyományőrző bemutató lesz, valamint korabeli felszerelések, harci eszközök tekinthetők meg egy kiállításon a Kapisztrán téren.

A HM, valamint a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) közös szervezésében megemlékezést tartanak szombaton Pákozdon, a Katonai Emlékparkban, ahol Benkő Tibor vezérkari főnök felavatja a Nemzeti Emlékhelyet megjelölő sztélét és Magyarország nemzeti zászlaját. Beszédet mond Vargha Tamás, a HM parlamenti államtitkára, L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára és Szakály Sándor hadtörténész.

Hetven éve, 1943. január 12-én kezdődött a második világháborúban a szovjet Vörös Hadsereg ellentámadása a Don-kanyarban, amelynek során napok alatt szinte teljesen megsemmisült a 200 ezer fős 2. magyar hadsereg.

A doni veszteségekről pontos adatok még ma sem állnak rendelkezésre. A 2. magyar hadsereg mintegy 93 500, más források szerint 120 ezer, illetve 148 ezer főt vesztett, az elesettek és a fogságba kerültek pontos számát megállapítani nem lehet. A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége, idegen földön, idegen érdekekért négyszer annyi ember veszett el, mint a mohácsi csatában, magyar katonaság a keresztes háborúk óta nem harcolt ilyen messze hazájától.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Midgardsorm
2013. január 11. 15:22
Az istenek adjanak békét a doni áldozatoknak. „Én nem ünneplem őt, én gyászolom Fekete posztós dob nélkül, magamban, De milliók nevében, akik élnek És föltámadnak majd egy szép napon A sírból, mit ma országnak neveznek. Én nem ünneplem őt, én átkozom Vezéreit, kik vérmezőre vitték Fiatal testét, ifjú álmait, Szabad jövőjét, boldog büszkeségét Idegen célért, idegen pokolba. Én nem ünneplem őt, én siratom A vértanút, ki mások vakhitéért Az Antikrisztus lovasát követve Az embertelen, gyilkos kötelesség Parancsszavára az árokba fordult. Én nem ünneplem őt, én jól tudom, Hogy mily barlangban főzték azt a mákonyt, Melytől bódultan tántorgott a nép És innen és túl vér a vérre támadt És innen és túl a halál tanyázott. Én nem ünneplem őt, Johann Kovács, Schmidt, Shmith, Forgeron és Forgiarini S a többi mind, elnémult ajkaikkal Az égbe és szívünkbe azt kiáltják: Elég legyen a meddő pusztulásból És vesszenek a rombolásra bujtók! Én nem ünneplem őt, a sírokon, Melyek a földet dúsabban borítják, Mint a vetés, nem taposok gazul, Halálukért hirdetve új halált, De vallom és hiszem, hogy szent az élet, Szent, szent, százszor szent. Ámen. Úgy legyen!” (Juhász Gyula: Az ismeretlen katona)
Gobbi Hilda Páncéloshadosztály
2013. január 11. 14:39
Sajnos az ótvar festősegéd rohadt tehetséges politikus volt. Olyan szépen területfoglaló versenybe állított bennünket a románokkal, hogy a Donnál már csak épp nem "bajtársnak" szólítottuk egymást. A pofont viszont nagyon megérdemeltük. Lenéztük az orosz bakát, az orosz kommiszárt, az orosz tábornokokat és az orosz fegyvereket, miközben egyikről sem tudtuk, mire képesek. Zsukov '42 telén szépen csendben összegerebjézett 900 vadi új T34-est a Volga túlparján (német felderítés beszopta!), aztán csináltak egy remek átkarolást. Olyan professzionálisan kivitelezték, az orosz katona olyan bátornak bizonyult és az orosz fegyver pedig olyan kiválóan hatékony volt, hogy a német sajtóban Sztálingrád után már nem sokat lehetett olvasni a "szlávok alsóbbrendűségéről"! Ebbe a súlyos szarba léptünk mi bele 1943 januárjában. Ettől függetlenül... Éljenek a hős magyar katonák, akik hittek valamiben, akik kimentek a frontra és akik meghaltak - a hazáért!!!
honphibu
2013. január 11. 12:03
"Szombat délután Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédet mond,... " Gondolom - ahogy azt már megszokhattuk a kormány más képviselőitől - beszédében a II. magyar hadsereg doni sikereiről számol majd be, leszámolandó az elmúlt évtizedek hamisított, magyarellenes történelemtanításával.
Jaseroque
2013. január 11. 11:39
És hát ott maradt még a komplett hatodik hatsereg, különböző román és olasz egységek...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!