Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
A Társaság a Szabadjogokért (TASZ) civil jogvédő szervezet szerint az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői határozatának eredményeképpen meg kell szüntetni a megbírságolt hajléktalanok ellen folyó eljárásokat.
Az Ab kedden ismertetett határozatában alaptörvény-ellenesnek nyilvánította, és megsemmisítette a szabálysértési törvénynek azt a rendelkezését, amely szabálysértéssé minősítette a közterület életvitelszerű lakhatásra használatát. A testület megsemmisítette azokat a törvényi rendelkezéseket is, amelyek rendeletalkotási felhatalmazást adtak az önkormányzatoknak pénzbírsággal sújtható közösségellenes magatartások meghatározására, valamint a tulajdon elvonására lehetőséget adó elkobzás alkalmazására.
Dénes Balázs, a TASZ elnöke az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta: a szervezet régóta hangoztatja, hogy az eddigi szabályozás súlyosan sértette az emberi méltósághoz és szabadsághoz való jogot, kriminalizálta a szegénységet, valamint ellentétes volt a jogbiztonság követelményével, ezért üdvözlik az Ab döntését. Kiemelte, hogy azokat a folyamatban lévő eljárásokat, amelyek nyomán a most megsemmisített rendelkezések szerint bírsággal sújtják a hajléktalanokat, meg kell szüntetni.
Az Alkotmánybíróságról szóló törvényből a civil szervezet elnöke szerint az következik, hogy az Ab akkor járt volna el helyesen, ha elrendeli a már befejezett szabálysértési eljárások felülvizsgálatát. Így lehetőség nyílt volna arra, hogy hazai fórumon – perújítás keretei között – orvosolják az alapjogsérelmet – közölte Dénes Balázs. Hozzátette: mivel erről a határozat explicit módon nem rendelkezik, perújításnak nincs helye. A TASZ emiatt úgy látja, hogy a jogorvoslat egyetlen lehetséges fóruma a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága – áll a közleményben.