A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) fontosnak tartja, hogy a magyar felhasználók saját hazájukban gyakorolhassák előfizetői és fogyasztói jogaikat, ezért kérte a hatóság a UPC Luxemburgban bejegyzett, műholdas televíziós csomagokat szolgáltató leányvállalatától, hogy létesítsen magyar telephelyet. Az NMHH így reagált vasárnap az MTI-nek küldött közleményében arra, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az ügyben.
Egy uniós forrás csütörtökön közölte az MTI-vel, hogy az Európai Bizottság felszólító levelet küldött Magyarországra – ez a kötelezettségszegési eljárás első hivatalos lépése –, mert a magyar hatóságok a magyarországi telephely meglétét szabták a műsorszórási engedély kiadásának feltételéül egy műholdas műsorszóró cég számára. Az Európai Bizottság szerint ez sérti a szabad szolgáltatásnyújtás uniós elvét, továbbá az EU telekommunikációs előírásait – tette hozzá az uniós forrás.
Az NMHH közleményében hangsúlyozza: a hatóság törvényben rögzített kiemelt feladata a hírközlési szolgáltatásokat igénybe vevő felhasználók teljes körű védelme. „Az NMHH a jogállamiság fontos garanciájának tartja, hogy a magyar felhasználók saját hazájukban gyakorolhassák előfizetői és fogyasztói jogaikat, és ha vitába keverednek szolgáltatójukkal, ne külföldön kelljen keresniük igazukat, hanem a hazai hatóságoktól kérhessenek és remélhessenek jogvédelmet.”
A közlemény szerint 2010-ben a UPC egy külföldi leányvállalatot létrehozva teljes egészében kiszervezte Magyarországról műholdas televíziós csomagokat nyújtó hírközlési szolgáltatását. Amikor a hazai fogyasztók védelmében az NMHH magyarországi telephely létesítésére kérte a vállalatot, az a kérés teljesítése helyett „bepanaszolta Magyarországot” az Európai Bizottságnál. A bizottság hosszas vizsgálódás után e feljelentés nyomán indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen – teszik hozzá. Az ügynek az NMHH szerint különös jelentőséget ad annak tisztázása, mennyiben egyeztethető össze az uniós joggal az, hogy a UPC műholdas hírközlési szolgáltatását igénybe vevő sok ezer magyar család „jogvédelem nélkül marad saját hazájában”.