Veszélyben a nagy fizetésemelés? – Nehéz bértárgyalást hoz az ősz

A tervezett 13 százalékos emelés aligha kerül veszélybe, ám a jóval több munkavállalót érintő garantált bérminimum emeléséről mindenképp egyezségre kell jutniuk a feleknek.

A munkaadók jelenleg nem tartják lehetségesnek a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi emelését, a munkavállalói oldal alternatívaként azt is felvetette, csökkentsék a személyi jövedelemadó kulcsát 2013-tól ebben a két bérkategóriában.
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának szerdai ülése után Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke az MTI-nek elmondta: a szakszervezeti oldal a reálpozíció szinten tartását szeretné elérni. Ehhez vagy béremelés kell, vagy az, hogy a személyi jövedelemadó kulcsa a minimálbérnél és garantált bérminimumnál (szakmunkás minimálbér) 16 helyett 12 százalék legyen jövőre.
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára hangsúlyozta: a munkaadók a második kiigazító csomag bejelentése után egyáltalán nem látnak teret a minimálbér és a szakmunkás bérminimum emelésére 2013-ban.