Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
Az LMP többkulcsos, progresszív adót vetne ki a 300 hektárnál nagyobb földbirtokokra – derült ki egy csütörtöki, budapesti háttérbeszélgetésen. Az adóval a kis- és közepes gazdaságokra való átállást ösztönöznék.
Szabó Rebeka, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tagja az elképzelést ismertetve azt mondta, az LMP a 300 hektár körüli birtokméretet tartja optimálisnak, de el tudják fogadni a földtörvényről szóló javaslatnak azt a kitételét, amelyik 1200 hektárban maximalizálná a birtokokat. Hangsúlyozta, hogy pártjuk szerint ebbe viszont a gazdasági érdekeltségek összes földjét bele kellene számítani. Az ellenzéki politikus hozzátette, hogy a kis és közepes családi gazdaságokat preferálják a nagybirtokokkal szemben, ezért olyan javaslatokat készítenek, amelyek egy 5-8 éves átmenet során elősegítik a 300 hektár körüli birtokok elterjedését. Az LMP ezért megadóztatná az ennél nagyobb méretű birtokokat.
A többkulcsos adót először a 900-1200 hektár közötti gazdaságokra vetnék ki, majd ezt minden további évben – 300 hektáros sávonként lefelé haladva – folytatnák. Ez alól csak a 300 hektáros vagy annál kisebb területű gazdaságok mentesülnének – közölte. Az adó összegről egyelőre egyeztetnek – mondta egy kérdésre válaszolva, de hangsúlyozta, hogy reális terheket vezetnének be, mert nem tönkretenni akarják a birtokokat, hanem segíteni a kis- és közepes vállalkozásokat. A képviselő kijelentette, hogy az LMP egy hosszú távon hatékony és versenyképes mezőgazdaságban gondolkozik, amelyik a vidéknek munkahelyeket teremt, megóvja a környezetet és jó minőségű élelmiszerekkel látja el az országot. Véleménye szerint ezt a kisebb méretű, családi gazdaság méretű birtokokra építve is el lehet érni.
A háttérbeszélgetésen részt vett Kiss Kálmán, az LMP vidékpolitikai koordinátora is, aki „lyukasnak” nevezte a földtörvényről szóló javaslatot, mondván, hogy az pusztán a földtulajdonszerzést szabályozza, ami alapján nem lehet értelmezni a kormány földpolitikáját. A birtokmaximum kérdésére kitérve ellentmondásosnak nevezte a kormány kommunikációját. Szavai szerint látszólag a kis- és közepes gazdaságok támogatása és a nagyüzemek korlátozása a cél, de a rendelkezések kijátszhatóak. A vidékpolitikai koordinátor azt is kiemelte, hogy pártjuk a falu-, gazda- és szociális szövetkezetek földszerzését előnyben részesítené és kimondottan azt szeretné, ha Magyarországon elindulna egy új szövetkezeti mozgalom.