Verhofstadt árulónak nevezte Orbán Viktort – cserébe miszlikbe szedték a kommentelők
Európát valójában a brüsszeli bürokraták árulták el, véli a többség.
Az MSZP-s EP-képviselő szerint a Duna-stratégia, amely a magyar uniós elnökség kezdeményezése volt, valódi közép-európai siker lehet.
Magyar Duna-stratégia elkészítését sürgette csütörtökön Tabajdi Csaba, a magyar szocialista európai parlamenti delegáció vezetője csütörtökön az uniós Duna-stratégiáról folytatott vitában Strasbourgban. Tabajdi szerint a Duna-stratégia, amely a magyar uniós elnökség kezdeményezése volt, valódi közép-európai siker lehet. A képviselő kifejtette: önmagában már az is eredmény, hogy a stratégia összefogásra készteti a közép-európai országokat a gazdaság, a fejlesztéspolitika, a közlekedés, az energetika és a környezetvédelem terén. „Magyarország azonban csak akkor tud ebből profitálni, ha kidolgozza saját Duna-stratégiáját, és eldönti végre, milyen célokra kívánja hasznosítani a folyót” – hangsúlyozta Tabajdi Csaba.
A szocialista képviselő felszólalásában kiemelte a Duna hajózhatóságának, és öntözési célú hasznosításának lehetőségét. A folyó-menti országok elsőrangú érdeke a hajózhatóság javítása – szögezte le Tabajdi, aki úgy vélekedett, hogy Magyarország számára is fontos lenne, hogy csatlakozzon az Európai Bizottság által kidolgozott, a folyó hajózhatóságáról szóló nyilatkozathoz, és felhasználja az Európai Unió által e célra biztosított 21 milliárd forintot.
Az EP-képviselő ugyanakkor kijelentette, hogy a hajózhatóság javítását szolgáló beruházásoknak a lehető legkisebb beavatkozás mellett kell megvalósulniuk. Tabajdi Csaba úgy látja: „fontos lenne, hogy a javuló dunai közlekedési lehetőségeket ne csak a tranzit-, de a belföldi szállítmányozásban is kihasználjuk”. A szocialista politikus kifejtette, hogy a korábban, a szocialista kormányok kezdeményezésére több magyarországi szakmai szervezet, dolgozott ki szakmai javaslatot a Duna hajózhatóságának javítására.
„A jelenlegi magyar kormány sajnálatos módon ezt a szakmai programot semmibe veszi, és elzárkózik a Duna közlekedési fejlesztésétől. Ez súlyos hiba, ugyanis a folyó gazdasági hasznosításával és környezeti állapotának megőrzésével kapcsolatos érdekek összehangolhatóak lennének” – mondta a vitában a politikus.
Tabajdi szerint a Duna a magyar mezőgazdaság fejlődésében is kulcsszerepet játszhat. A szocialista képviselő rámutatott: Magyarországon kifejezetten alacsony az öntözött mezőgazdasági területek aránya, mindössze a teljes mezőgazdasági terület 1-2 százaléka. Más országokkal összehasonlítva viszont a magyar vízkészlet bőséges, ezért lehetőség lenne az öntözés bővítésére. „A modern, takarékos öntözőrendszerek telepítését 2014-től a Közös Agrárpolitika keretében elérhető vidékfejlesztési támogatások is segítik” – zárta felszólalását a szocialista EP képviselő.