Az állam ezzel együtt átveszi az intézményekhez kapcsolódó ingó és ingatlan vagyont, valamint a vagyoni értékű jogokat, illetve 2013. június 30-i hatállyal az átvett vagyonhoz kapcsolódó önkormányzati adósságokat, ha fejlesztési, beruházási céllal keletkeztek. Az állami tulajdonba kerülő vagyon kezelője a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság lesz. Az idősek és a hajléktalanok ellátása továbbra is kötelező önkormányzati feladat marad. A kormányjavaslat a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényt is módosítja, alapelvvé téve, hogy a 12 év alatti gyermekek átmeneti gondozását befogadó szülőnél kell biztosítani. Ettől csak kivételes esetben lehetne eltekinteni: ha a gyermek tartós beteg, súlyosan fogyatékos, ha nem lehet testvéreivel együtt elhelyezni, vagy ha a szülő ezt kéri, és az intézményi elhelyezés nem ellentétes a gyermek érdekeivel.
Az indítvány bevezeti a gyermekvédelmi gyámság jogintézményét. Így a gondozási tevékenységtől elválik a gyermek törvényes képviselete, jogainak érvényesítése. A családgondozási feladatokkal is felruházott gyermekvédelmi gyám egyidejűleg legfeljebb 30 gyermek gyámságát láthatja majd el. Egyik fontos feladata az lesz, hogy ha rossz bánásmódot tapasztal – például azt, hogy gondozói bántalmazzák vagy elhanyagolják a gyermeket –, akkor a kijelölt gondozási helyről elvigye és biztonságba helyezze gyámoltját, illetve kezdeményezze a gyámhatóságnál gondozási helyének megváltoztatását. A gyermekvédelmi ellátást érintő szakmai módosítások 2014. január 1-jén léphetnek hatályba.