Aláírták a három éves bérmegállapodást
A 2026-os választásoknak ez lesz a döntő tényezője, nem pedig az, hogy nyáron hány fokos a vasajtó a kórházakban.
Elfogadhatatlannak és a választójog súlyos korlátozásának tartja a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) azt a megoldást, hogy a választásra csak személyesen lehessen regisztrálni, ez ugyanis szerintük akadályozná a mozgáskorlátozott embereket a választáshoz való alkotmányos joguk gyakorlásában.
A szervezet az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében arra kérte a kormánypártokat és az Országgyűlést, ne zárják ki a mozgáskorlátozottakat a választásokból, hanem - ahogyan azt a határon túl élő magyarok esetében is teszik – belföldön is biztosítsák a levélben való feliratkozás lehetőségét a teljes regisztrációs időszak alatt. A parlament hétfőn a kormánypártok alaptörvény-módosító javaslatának kiegészítéséről szavazva döntött arról, hogy az alkotmány tartalmazhatja a választói feliratkozás főbb szabályait. A zárószavazás a következő ülésen, október 29-én lehet.
Az alkotmányügyi bizottság módosító javaslatának elfogadásával rögzítették, hogy a Magyarországon élők személyesen vagy elektronikus úton – az internetes ügyfélkapun keresztül – iratkozhatnak fel, levélben nem, míg a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező állampolgárok levélben vagy interneten kérhetik felvételüket a választói névjegyzékbe. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ugyanakkor hétfői sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a választási eljárási törvény mégis tartalmazzon majd olyan rendelkezést, amely alapján a magyarországi lakcímmel rendelkezők is regisztrálhatnának levélben a szavazásra.
A MEOSZ közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy mivel az ügyfélkapus regisztrációhoz is be kell menni az okmányirodába, jelen állás szerint a választásra csakis személyes megjelenéssel lehet feliratkozni, és aki ezt nem teszi meg, mozgóurnát sem kérhet. Magyarországon azonban a polgármesteri hivatalok jelentős része nem akadálymentes, így a mozgáskorlátozottak nem tudnak eljutni a jegyzőhöz vagy az okmányirodába, ráadásul jegyző sincs minden településen, ezért sokaknak utazniuk kellene, de a közösségi közlekedés szintén nincs akadálymentesítve – írták. A szövetség mindezek miatt arra kéri a döntéshozókat, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a mozgáskorlátozottak is élhessenek választójogukkal.