Itt az IMF jelentése: Magyarország már jövőre az uniós élmezőnyben lehet
A Nemzetközi Valutaalap Magyarországnak jövőre 2,9 százalékos növekedést jósol, az Európai Uniónak átlagban 1,3 százalékot.
Szakmai körökből azóta sem kapott kritikát a 2008-as IMF-megállapodás, a kritikai megjegyzések politikai körökből érkeztek – fejtette ki Veres János MSZP-s képviselő szerdán egy bizottsági meghallgatáson.
A volt pénzügyminiszter kiemelte: 2008-as megállapodást a korabeli gazdasági körülmények, az állam finanszírozási gondjai mellett az ország iránti bizalom helyreállítása, illetve a forint elleni spekuláció megállítása indokolták. Nem megalapozott az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megállapítása, miszerint az akkori IMF-hitel első részletének gyors lehívását nem indokolta az államadósság-kezelés igénye – vélte a 2008-as IMF-megállapodáskor hivatalban lévő politikus. Veres János a gazdasági bizottság ülésén hangsúlyozta: 2008 őszén a forint elleni spekuláció, az OTP-részvények elleni spekulatív támadás hozzájárultak ahhoz, hogy az IMF-hitel első részletét még 2008 novemberében lehívta a magyar kormány. Ezenkívül a szocialista képviselő kiemelte, hogy az IMF-hitel részét képezte egy úgynevezett bankmentő célra félretett összeg is.
A szocialista képviselő kiemelte: „álljon elő a Fidesz-kormány és mutassa be azt a hiteles gazdaságpolitikai programot, amelyet le tud tenni az Európai Unió asztalára. Felszólítom a kormányt, hogy az IMF-nek elküldött levelet hozzák nyilvánosságra, (...) Magyarország állampolgárai meg kell, hogy tudják azt, mi szerepel a levélben” – jelentette kis Veres. Az MSZP-s politikus kiemelte: a 2008-as megállapodásban minden információ nyilvános, az akkori kormány Magyarország érdekében álló, megfelelő megállapodást kötött.