Kiborult a bili Washingtonban: valóban veszélyben van a román demokrácia, de nem Putyin miatt
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/FzId4VEMruNsaZ73G3ey8FMNlcz-HvdfvYn7j5dNqeg/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2JjNzM0NDFhZWYyMTQ0NzlhMThmNzkyY2Q4YTA2Yzcw.jpg)
Szimatot fogott az amerikai „különleges ügyek” elnöki megbízottja.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/FzId4VEMruNsaZ73G3ey8FMNlcz-HvdfvYn7j5dNqeg/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2JjNzM0NDFhZWYyMTQ0NzlhMThmNzkyY2Q4YTA2Yzcw.jpg)
A politikus szerint a választási eljárás kormánypártok által javasolt átalakítása a választójog szűkítését eredményezi, ezért már most társadalmi feszültséget kelthet.
A volt házelnök, jelenleg független parlamenti képviselő, a Szociális Unió elnöke közleményében helyes lépésnek nevezi a határon túl élők szavazati jogának biztosítását és az ajánló szelvények rendszerének eltörlését, amit – írta – korábban elsők között kezdeményeztek. Ugyanakkor aláhúzza, ezek nem feledtethetik a javaslat negatívumait, így például azt, hogy az aláírásos jelöléssel kizárólag a választásra regisztrálók élhetnek a választás előtti harmincadik és negyvenötödik nap között.
Kiemeli, a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok esetében az előzetes választási feliratkozás értelmetlen visszalépés a rendelkezésre álló nyilvántartáshoz képest, sőt az ellentétes a nemzetközi szokásjoggal is. „A választójog csorbításának tartjuk, hogy a választási feliratkozás a választás napja előtt 15 nappal lezárul” – fűzte hozzá, megjegyezve: a választhatóság minden logikus magyarázat nélkül lett az előzetes regisztrációhoz kötve. Szili Katalin arra is felhívja a figyelmet, hogy a levélben történő szavazás a törvényjavaslatban foglalt formában visszaélésekre alkalmas, ugyanis hiányoznak a manipuláció lehetőségét kizáró garanciális szabályok.
A Szociális Unió azzal sem ért egyet, hogy 9 évre „bebetonozzák” a Nemzeti Választási Bizottság tagjait és a Nemzeti Választási Központ elnökét, anélkül, hogy a jogszabály bármilyen paritásos megoldást tartalmazna az ellenzék képviseletére. Szili Katalin emellett megjegyzi, a választási eljárásról szóló törvénynek rendelkeznie kellene arról is, hogy ezekben a szervezetekben a határon túli magyarok is rendelkezzenek állandó képviselővel. A volt házelnök mindezek alapján úgy gondolja, egy ilyen választási eljárási szabályok alapján lebonyolított választás eredményét a vesztes bármikor megkérdőjelezheti, ráadásul „hazánk megtépázott nemzetközi megítélését sem javítja”.