L. Simon László: Értéket akarok teremteni, ami rossz, azt megjavítani, és ez nem mindig tetszik másoknak
A politikus genderkérdésekben J. K. Rowlinggal ért egyet, szerinte vannak olyan dolgok, amelyek a hálószobára tartoznak.
A kormány nemet mond „a vitatott megítélésű milliárdos műgyűjtő”, Zelnik István ajánlatára, hogy visszavásárolja a Seuso-kincset. L. Simon László kultúráért felelős államtitkár leszögezi: a javaslat blöff, nem lehet komolyan venni – olvasható a Heti Válasz honlapján.
A Heti Válasz internetes oldalán a csütörtökön megjelenő lapszámból idézve szerdán azt írták, hogy nehéz helyzetbe hozta az új kulturális államtitkárt, L. Simon Lászlót Zelnik István, amikor augusztus 1-jén az Index.hu portálon tudatta: május végén szerződést kötött a 15 ezüsttárgyból álló Seuso-kincs egy részének tulajdonosaival a tárgyak átruházásáról. A cikk felidézi, hogy a milliárdos arra kérte a kormányt: mondjon le a magyar tulajdonjogról, ismerje el, hogy a tárgyak az ő tulajdonát képezik, cserébe múzeumot épít a leletnek az Andrássy úton, és végrendeletében az államra hagyja a műtárgy-együttest. Mint írták, Zelniket Szőcs Géza korábbi kulturális államtitkár bízta meg a Seuso-kincs tulajdonosainak felkutatásával.
„Nem mutatott be egyetlen hiteles dokumentumot sem, amely igazolná, hogy a kincsek a tulajdonába kerültek. Ha lenne valami Zelnik kezében, már bizonyára előállt volna vele” – nyilatkozza a Heti Válasznak az ügyben L. Simon László, aki szerint Zelnik ajánlatát nem tudják komolyan venni, és semmiképpen nem fogadhatják el. Az államtitkár úgy látja, bármilyen vásárlási konstrukció az orgazdaság pártolását jelentené, mivel a híres késő római ezüstkincs jog szerint a magyar állam tulajdona. L. Simon László azt is elmondta, nem ért egyet elődjével, Szőcs Gézával abban, hogy Zelnik ajánlata lenne az egyetlen reális esély a kincs visszaszerzésére.
„Szőcs véleményem szerint félreérti a helyzetet” – közölte L. Simon László, aki szerint a kincs visszaszerzéséhez egyáltalán nincs szükség Zelnikre. Az államtitkár a lapnak kiemelte, hogy a műgyűjtő a jelek szerint súlyos anyagi gondokkal küszködik, Andrássy úti Aranymúzeumának épületén jelzálog van, ezért „el sem tudja képzelni”, miből akarná a kincset megvásárolni. L. Simon László abban bízik, hogy a Seuso-kincs ügyében az elmúlt években elvégzett komoly tudományos háttérmunka révén az 1980-as években Nyugat-Európába kicsempészett leletegyüttes belátható időn belül visszakerülhet Magyarországra.