Az egyéni mandátumok stabil többségének megszerzése nélkül nem győzhet a baloldal az új választási rendszerben – áll a Haza és Haladás legújabb, csütörtökön nyilvánosságra kerülő tanulmányában. Szigetvári Viktorék szerint a 2014-es többséghez a régi szavazók visszaszerzése mellett „polgáribb karakterű politikai tartalomra” is szükség van.
Csak egy országos lefedettséggel, minden régióban nagyjából azonos támogatottsággal rendelkező pártnak van esélye győzni az új választási rendszerben, hiszen az egyéni mandátumok stabil többségének megszerzése nélkül nem lehet sikert elérni 2014-ben – derül ki a Haza és Haladás Alapítvány csütörtökön nyilvánosságra hozott tanulmányából, amelyet a HVG ismertet.
A Szigetvári Viktor és Vető Balázs által jegyzett, Átbillenteni, visszaszerezni, meghódítani című elemzés szerint a baloldalnak vissza kell szereznie régi támogatóit, és ahhoz, hogy 2014-ben győzni tudjon, a jobbra húzó választókat is meg kell szólítania. A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, nem foglalkoznak azzal, konkrétan milyen ellenzéki szervezet indulhat esélyesként a választásokon, ám felsorolják az ellenzéki pártok összefogásának dilemmáit és lehetőségeit.
Mivel az új, 200 fős Országgyűlésben csupán 93 mandátumot lehet majd listás szavazatokkal megnyerni, ezért a szerzők inkább a 106 egyéni körzet elemzésével foglalkoznak. A tanulmány megállapítja, a győzelemhez egyenletes földrajzi támogatottság kell: a Haza és Haladás azzal számol, hogy a stabil kormánytöbbséghez 65-70, míg a kétharmados többséghez 80-85 egyéni mandátum megszerzése szükséges.
A szerzők az egyéni körzeteket hét kategóriába sorolták, attól függően, hogy a baloldalnak milyen esélyei lehetnek ezekben. A tanulmány szerint a dunántúli, bizonytalan szavazók jelentős része kiábrándult Fidesz-szavazó, akiket a baloldalnak meg kell szólítania a győzelemhez, ezért „polgáribb karakterű politikai tartalomra” van szükség.
A baloldal összefogására Szigetváriék szerint háromféle lehetőség kínálkozik: a közös indulás, az úgynevezett koordinált jelöltállítás (nem indulnak egymással szemben egyéni jelöltek), vagy a választási párt.