Az Origo szerint a Közigazgatási Minisztérium szakértőinek is vannak kétségei az előzetes választási feliratkozás alkotmányosságát illetően. A szakértők szerint aránytalanul korlátozhatja a választójogot az elképzelés.
Az Origo értesülési szerint a Közigazgatási Minisztérium (KIM) szakértői szerint is kétséges az előzetes választási feliratkozás javaslata, mivel az szerintük szükségtelenül és aránytalanul korlátozza a választójogot, valamint alacsonyabb lesz a részvétel, ami gyengíti a megválasztott politikai erők legitimációját is. További kritikaként említik, hogy a regisztráció jelentős adminisztratív többletterhet jelent a jelenlegi rendszerhez képest és költséges is: a bevezetés évében 3 milliárd, majd évente félmilliárd forintba kerül. A feliratkozás mellett az Origo szerint csak azt az egy érvet hozták fel a szakértők, hogy annak köszönhetően előre is pontosabban megbecsülhetők a választás költségei.
A portál szerint a feliratkozás legtöbb részlete is kikristályosodott már. A kormánypárti képviselők elé a szeptember eleji frakcióülésen már egy olyan verzió kerül, amely szerint csak személyesen vagy meghatalmazott útján lehet feliratkozni, levélben vagy elektronikus úton nem. A KIM szakértői szerint ez „nehezen igazolhatóan” korlátozná a választójogot, ami miatt szintén alkotmányellenes lehet a javaslat, de elvérezhet az Emberi Jogok Európai Bírósága és a Velencei Bizottság előtt is.
Az Origo úgy értesült: a kormány tervei szerint a választást megelőző 55. napig lehet majd feliratkozni, amit a helyi választási iroda székhelyén minden munkanapon, az irodához tartozó további településeken pedig legalább heti két nap lehetne megtenni. Az Origo szerint engedhetik feliratkozni és így szavazni is azokat, akik a választás évében töltik be 18. évüket. A tervek szerint az állampolgárságot kapott határon túli magyarok, illetve a külföldön tartózkodó magyarok külképviseleten és levélben is szavazhatnak majd, és ők az előzetes feliratkozást is megtehetik ajánlott levélben, illetve ügyfélkapun keresztül. Megváltoztatnák az Országos Választási Iroda elnevezését Nemzeti Választási Irodára, és az a jövőben az egyik tárca államtitkárságaként működne.