Kínához való csatlakozásának 15. évfordulóját ünnepelte Hongkong július 1-jén. Ekkor lépett hivatalába a város Végrehajtó Tanácsának új vezetője, Leung Csun-jing kormányzó Donald Tsang utódja, akinek kormányzása alatt a helyi újságírók szerint a sajtószabadság erodálódott és az öncenzúra növekedett.
A Hongkongi Újságíró Szövetség felmérése szerint a helyi újságírók 87 százaléka állítja, hogy az információhoz való hozzáférés korlátozott maradt és a hírközlés akadályozása nőtt az elmúlt 5 évben, Donald Tsang főminisztersége alatt. Ez a szám 29 százalékkal magasabb, mint a 2007-ben a szövetség által végzett hasonló felmérés eredményei.
A felmérésben napvilágot látott néhány öncenzúra incidens is a körzeti, angol nyelvű újság, a South China Morning Post kapcsán. A helyi újságírók szerint a kormány korlátozta a fontos eseményeken az újságírók részvételét, míg az off-the-record információk száma emelkedett. Ezekre jellemző, hogy sem a forrásra, sem pedig az elhangzó információkra semmilyen körülmények között nem lehet hivatkozni.
Hongkongban az anyaországétól független politikai, jogi és gazdasági rendszer működik, amely magába foglalja a szólás és sajtószabadságot is. A HKJA felmérése szerint a helyi újságírók azt mondják, hogy nem tudják függetleníteni magukat a Kínai nyomásgyakorlástól. A 663 válaszadó 79 százaléka gondolja úgy, hogy az öncenzúra nőtt 2005 óta és 36 százalékuk beszámolt arról, hogy a szerkesztője vagy ő maga személyesen alkalmazza is, többnyire a központi kormányzat, a hirdetők vagy a cégtulajdonosok számára kellemetlen riportok, cikkek eljelentéktelenítésével.
Mindezek ellenére az évforduló ünnepén hivatalba lépő új kormányzó azt ígérte, minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy megvédje az emberi jogokat, illetve hogy a sajtószabadságot és a média függetlenségét tiszteletben tartsák.