Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A New York Times véleménycikke az európai intézmények legitimációs válsága kapcsán megemlékezett Magyarországról, a Bokros-féle, illetve a Gyurcsány-féle megszorításokról, továbbá az azokat elutasító első, valamint az alkotmányt megváltoztató második Fidesz-kormányról.
Az európai intézményeket – köztük az Európai Központi Bankot – bizalmi és legitimációs válság fenyegeti, ami már-már a létezésüket fenyegeti – írta a New York Times véleménycikke. A szerzők Magyarországról szólva megjegyezték, hogy a Bokros Lajos által a kilencvenes években véghezvitt megszorító intézkedések ugyan segítettek a magyar gazdaságon, de ez a választók szemében nem volt hiteles. Gyurcsány Ferenc ugyanezeket az elveket tette magáévá a kétezres évek közepén, de pártjának bevallotta, hogy hazudtak a választóknak – emlékeztetett az amerikai lap.
A szerző szerint Magyarország most „megragadja a forgószelet”, a Fidesz vezette kormány ugyanis nem csak elutasította a Bokros-féle megszorításokat, mikor a kilencvenes évek végén hatalomra került, de 2010-es megválasztása után az alkotmányt is alapjaiban változtatta meg. Az Európai Uniónak ugyan nincs alkotmánya, csak olyan fontos intézményei, amelyek legitimitása veszélyben van – köztük elsősorban az EKB, amely intézmény iránti bizalom történelmi mélyponton van – idézi a cikket a Médianéző.