Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Demján Sándor a Dow Jonesnak nyilatkozva elmondta, nem ért egyet azzal, hogy a kormány az IMF hitelkeretét csak elővigyázatossági alapnak szeretné tekinteni, szerinte annak egy részét gazdaságfejlesztésre kellene fordítani. Az üzletember arról is beszélt, hogy Magyarországnak az eurózónán kívül kellene maradnia, és a 310-315 forintos eurót kellene megcéloznia.
Demján Sándor szerint a magyar kormánynak megállapodásra kell jutnia nemzetközi hitelezőivel és a hitelkeret egy részét a gazdaság ösztönzésére kell fordítania. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke a Dow Jonesnak adott nyilatkozatban elmondta: Magyarországnak 18-20 milliárd eurós hitelre van szüksége, ebből 15 milliárd szolgálna elővigyázatossági célokat, 3-5 milliárdot pedig a gazdaság fejlesztésére, a foglalkoztatottság bővítésére kellene fordítani. Hangsúlyozta: az IMF pénzének felhasználása lehetővé tenné a kisebb magyar vállalatok számára, hogy a nagy nemzetközi cégek beszállítóivá váljanak.
Az üzletember nem rokonszenvezik a magyar kormány kinyilvánított szándékával, hogy az IMF hitelkeretet kizárólag elővigyázatossági alapnak tekinti, mintegy biztosítékként a befektetők számára, és változatlanul a piacról óhajtja finanszírozni magát. Demján szerint a magyar gazdaság legégetőbb problémája az, hogy a magyar vállalatok történelmi okoknál fogva tőkeszegények. Ezért a kormánynak a rendelkezésre álló forrásokat a foglalkoztatottság növelésére és a termelő ágazatok fejlesztésére kellene összpontosítania. Szerinte egyedül az élelmiszeripar fejlesztésével egymillió munkahelyet lehetne teremteni. Hozzátette: a járműipar, a vegyipar és a gyógyszeripar még olyan terület, ahol a forrásjuttatás gyors növekedést generálhat.
Elmondta azt is, hogy a VOSZ véleménye szerint Magyarországnak az eurózónán kívül kellene maradnia, helyette egy jó átváltási árfolyamot kellene megcéloznia. Ezt az euróhoz képest 310-315 forintra tette. Demján támogatja a kormány által bevezetendő új adókat, melynek célja, hogy az EU kívánságának megfelelően ellenőrzés alatt lehessen tartani a költségvetési deficitet. Ugyanakkor hozzátette, hogy az EU az utóbbi két évben kettős mércét alkalmazott Magyarországgal szemben és „óriási hibát” követett el, amikor megtorpedózta a kormány eredeti stratégiáját, amely magasabb költségvetési deficit árán stimulálta volna a gazdaságot. „Magyarország csak növekedés révén tudja törleszteni adósságát, megszorításokkal már semmit sem lehet elérni, mert a háztartások a tönk szélére kerültek, és nincs több megtakarításuk” – fogalmazott Demján.