A német helyzetről Protze úgy nyilatkozott: „A II. Világháború alatt, a médiumokat a propaganda kihasználta, ezért nagy érzékenység alakult ki a politikai befolyásolásra”. A gazdasági érdekek ugyan próbálják befolyásolni a sajtót, de a sokszínűség mérvadó szerepe segíti a sajtószabadság védelmét. Baj akkor van, ha bizonyos információk nem találnak médiumot maguknak – szögezte le a Német Sajtótanács képviselője, aláhúzva: amíg az ország politikai szféráját meg tudják győzni a sokszínűségről, addig van szabadság is. Franziska Augstein szerint ugyanakkor nem az államnak kell bábáskodni a sajtó fölött, hiszen maga a Német Sajtótanács is ezért jött létre.
Gazdasági válság = etikai válság?
A Német Sajtótanácsban úgy látják, bár a pénzügyi válság különbözően hat egyes médiumokra, mégis a válasz a krízisre legtöbbször a leépítés. Kevesebb ember végzi ugyanazt a mennyiségű munkát, így óhatatlanul sérül a gondosság és a minőség, az azonban továbbra is a sajtótermék dolga, hogyan oldja meg, hogy a megjelenő cikk megfeleljen az etikai szabályoknak – mondta ezzel kapcsolatban Protze. Hozzátette: ez jó gazdasági környezetben könnyebb feladat. Olykor a témaválasztásban próbálják a szerkesztőségeket befolyásolni hirdetések, reklámok megvonásával, és előfordult olyan is, hogy egy orgánum kritikusabb cikkei miatt, az egyébként ingyenesen a reptéri várókban elhelyezett példányokat a Lufthansa nem osztotta ki – szemléltette a német szakember.
Pallagi az elhangzottakra reagálva állította: itthon talán nincs is értelme azt vizsgálni, mi mozog a közérdek határain belül és mi az, ami már magánérdekről szól. Csak ott érdemes etikáról beszélni, ahol vannak közéleti értékek, de idehaza nincs ilyen – vélte. Példaként a Klubrádió esetét hozta fel: mindenki azon tipródott, hogy jó volt-e a pályázatuk, vagy sem; mik voltak a hibák és mik a jó részek, miközben a kérdés inkább az volt, miért mondhatja azt a pályázat kiíró, hogy „ide egy ilyen zenés rádiót képzelnék el”. Miért határolhat be? A sokszínűség védelmére hivatkozott a médiahatóság akkor is, amikor a Ringiert és az Axel Spiegelt nem engedte be az országba, de hogy ennek milyen veszélyei lettek volna, azóta sem indokolták meg – idézte fel a főszerkesztő.