Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
A német lap az államilag támogatott képzési helyek csökkentse kapcsán megjegyezte, hogy ez a lépés jól illik a nem gazdaságbarát magyar kormányhoz.
A Handelsblatt cikkét jegyző Stefan Menzel szerint a magyar kormány frontot nyitott a gazdasági szakok ellen. Bevezetőjében kifejtette, hogy az ország eddigi botrányai után most extrém változtatásokat hajtott végre a felsőoktatásban, amelyek elsősorban a gazdasági szakokat érintik. Beszámolt arról, hogy ezeknek a helyeknek a 90 százalékától megvonták az állami támogatást. Varga Júlia a Közgazdaságtudományi Intézettől megjegyezte, hogy először nem hitték el a csökkentés mértékét. Erről a gazdasági válság juthatna eszükbe, de a közgazdászokon kívül más szakokat nem érintett ilyen súlyosan a keretszám csökkentése – fejtette ki, majd hozzátette, hogy még a jogászok szenvednek hasonló csökkentéstől, ahol 80 százalékkal vették vissza a támogatott helyek számát.
A német lap publicistája megjegyezte: a kormány nem csinál titkot abból, hogy mik a prioritásai a felsőoktatással kapcsolatban. Utalt Réthelyi Miklós egyik nyilatkozatára, miszerint az ország nemzetközi versenyképessége érdekében több mérnökre és gépészre van szükségünk. Hozzátette, hogy a közgazdasági szakokon végzettek olyan jól keresnek majd és hitelt is vehetnek fel a képzésükre. Idézte Hofmann Rózsát is, aki szerint ebben a rendszerben mindenkinek van lehetősége a továbbtanulásra. Richter Sándor közgazdász megjegyezte, hogy ezt majd csak a gazdagok engedhetik meg maguknak. A cikk szerint az, hogy a gazdasági szakokat a megszorítás ilyen keményen érintette, jól illik a kevésbé gazdaságbarát kormányhoz. A tanulmányi szerződésekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy a kormány nem riadt vissza egy újabb brüsszeli konfliktustól és beszámolt arról is, hogy az EU szerint ez a rendelkezés sérti a munkaerő mozgásának szabadságát – írja a Médianéző.