Korrupciós vádak miatt kell Netanjahunak bíróságra járkálnia
Heti háromszor kell a bíróságon megjelennie a háborúban álló Izrael vezetőjének.
A Financial Times Beyondbrics blogján Kester Eddy arról írt, hogy a Transparency International Hungary szerint a 2010-es választás óta a Fidesz-kormány módszeresen gyengítette a fékek és ellensúlyok rendszerét.
Épphogy meggyőzték magukat a magyar képviselők (ha az EU-t nem is), hogy a Bizottság elfogadta a magyar válaszok 90 százalékát, itt az újabb hidegzuhany – írta a Financial Times Beyondbrics blogján Kester Eddy. A Transparency International Hungary (TIH) szerint a 2010-es választás óta a Fidesz kormány módszeresen gyengítette a fékek és ellensúlyok rendszerét és mindenhova a saját szövetségesét ültette. A kormány ezen felül olyan szoros kapcsolatot ápol a gazdasági elittel, hogy az országot foglyul ejtették a magánérdekek; emiatt pedig virágzik a korrupció – írták a „Nemzeti Integritás Tanulmány 2011” című jelentésükben.
A brit lap cikke idézi a TIH közleményét, amely szerint az üzleti szektorban a gazdasági válság és a rohamtempóban zajló jogalkotás a korábbiaknál még zűrzavarosabb helyzetet teremtett. A gazdasági társaságok súlyos adminisztrációs terhekkel és kiszámíthatatlan állami beavatkozásokkal szembesülnek. A csődeljárás, a felszámolások, közbeszerzések, valamint a hatósági engedélyek megszerzése rejtenek magukban magas korrupciós kockázatot. A jelentésben Magyarország ugyanakkor nem szerepel túl rossz helyen: Hack Péter, az egyik kutató szerint hazánk az európai országok csoportjában középen helyezkedik el. Hack bizonyos területeken (pártfinanszírozás, rendőrségi korrupció) előrelépéseket is lát.
A TIH ajánlásai a következők voltak: a független intézményekre gyakorolt politikai befolyás csökkentése, a párt- és kampányfinanszírozás szigorúbb szabályozása, a közérdekű bejelentők hatékony védelme, és egy valamennyi érintett szektort és intézményt felölelő, átfogó korrupció ellenes program megvalósítása. Alexa Noémi, a TIH vezetője szerint az újraválasztásukat szem előtt tartva a politikusok előbb-utóbb vissza fogják magukat fogni – idézi a Financial Times írását a Médianéző.