Aláírják a fiskális szerződést, de a ratifikálás nem garantált

2012. március 01. 16:52

A csütörtök este kezdődő brüsszeli tanácskozáson az EU államfői aláírhatják a fiskális unióról szóló kormányközi szerződést, az azonban egyelőre kétséges, hogy a későbbi ratifikálására is sor kerül majd - írja az Index. A portál összefoglalója szerint Szerbia tagjelölti státuszára is rábólintanak az ülésen.

2012. március 01. 16:52

Csütörtök estétől péntek délig Brüsszelben tanácskoznak az EU-s tagállamok vezetői. Egyik központi témájuk a fiskális unióról szóló kormányközi szerződés aláírása lesz, amelyhez Magyarország is csatlakozni kíván. A magyar kormányzat korábban két követelményt támasztott csatlakozása érdekében: az eurót nem használó országoknak ne legyen kötelező a szerződés aláírása, valamint hogy az ne tartalmazza az adóharmonizációt. A két elvárás teljesült - emlékeztet az Index. 

A megállapodás legfontosabb eleme, hogy az eddigi legfeljebb 3 százalékról 0,5 százalékra csökkenti a tagállamok esetében megengedett költségvetési hiányt. Tovább erősíti a szerződés az adósság elleni tagállami küzdelem közös felügyeletét is. A megegyezéstől Németország azt reméli, hogy a jövőben segíti majd az eurót is megrendítő válságok elkerülését. Az Index cikkében arról is beszámol, hogy Nagy Britannia nem kíván csatlakozni és egyelőre Csehország sem, Írországban pedig népszavazással döntenek a kérdésről. Franciaországban a az áprilisi elnökválasztások legesélyesebb jelöltje, Francois Hollande előre jelezte: megválasztása esetén nem fogja ratifikálni a szerződést. Ha az eurózóna 17 tagjából legalább 12 nem ratifikálja a megegyezést, az megsemmisül.

A csütörtök-pénteki egyeztetésen várhatóan szóba került majd Szerbia tagjelölti státusza is, amit az Index szerint minden bizonnyal megkap majd a több éve várakozó ország. A portál megjegyzi: a románok és a bolgárok most arra kaphatnak ígéretet, hogy szeptemberben csatlakozhatnak a schengeni övezethez. A héten felmerült ötlet kapcsán, miszerint Görögország ügyében külön EU-biztost kellene kinevezni, az ülés negatív eredményt hozhat, ennek szükségessét ugyanis sem az ország, sem José Manuel Barroso bizottsági elnök nem látja.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egysegelem
2012. március 01. 18:04
Szerbiat nem szabadna felvenni, ez mar az EU komolytalansagat mutatja.
Erik a Narancs
2012. március 01. 17:54
Hogy is volt ez ? eloszor azt mondat a felcsuti majom, hogy nem csatlakozunk, igy is volt ez par orat, majd azt hazudta, hogy meg kell kerdeznie a parlamentet, hogy megszavaza-e a szerzodest, majd szart bele az egeszbe, es parlamenti szavazas nelkul alairjuk a megallapodast. Igy is le lehet jaratni Magyarorszagot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!