Csütörtök estétől péntek délig Brüsszelben tanácskoznak az EU-s tagállamok vezetői. Egyik központi témájuk a fiskális unióról szóló kormányközi szerződés aláírása lesz, amelyhez Magyarország is csatlakozni kíván. A magyar kormányzat korábban két követelményt támasztott csatlakozása érdekében: az eurót nem használó országoknak ne legyen kötelező a szerződés aláírása, valamint hogy az ne tartalmazza az adóharmonizációt. A két elvárás teljesült - emlékeztet az Index.
A megállapodás legfontosabb eleme, hogy az eddigi legfeljebb 3 százalékról 0,5 százalékra csökkenti a tagállamok esetében megengedett költségvetési hiányt. Tovább erősíti a szerződés az adósság elleni tagállami küzdelem közös felügyeletét is. A megegyezéstől Németország azt reméli, hogy a jövőben segíti majd az eurót is megrendítő válságok elkerülését. Az Index cikkében arról is beszámol, hogy Nagy Britannia nem kíván csatlakozni és egyelőre Csehország sem, Írországban pedig népszavazással döntenek a kérdésről. Franciaországban a az áprilisi elnökválasztások legesélyesebb jelöltje, Francois Hollande előre jelezte: megválasztása esetén nem fogja ratifikálni a szerződést. Ha az eurózóna 17 tagjából legalább 12 nem ratifikálja a megegyezést, az megsemmisül.
A csütörtök-pénteki egyeztetésen várhatóan szóba került majd Szerbia tagjelölti státusza is, amit az Index szerint minden bizonnyal megkap majd a több éve várakozó ország. A portál megjegyzi: a románok és a bolgárok most arra kaphatnak ígéretet, hogy szeptemberben csatlakozhatnak a schengeni övezethez. A héten felmerült ötlet kapcsán, miszerint Görögország ügyében külön EU-biztost kellene kinevezni, az ülés negatív eredményt hozhat, ennek szükségessét ugyanis sem az ország, sem José Manuel Barroso bizottsági elnök nem látja.