Simor: A válságmegoldás nem sújthatja az unión kívülieket

2012. január 18. 11:20

Magyarország is mélyebben integrált az euróövezetbe, a válságmegoldó intézkedéseket az ilyen államokkal együttműködésben kell meghozni – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerdán.

2012. január 18. 11:20

Olyan megoldást kell találni az euróövezeti válságra, ami nem sújtja az euróövezeten kívül államokat – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a bécsi Euromoney pénzügyi konferencia kerekasztal-beszélgetésén szerdán.

Az MNB elnöke kifejtette: egyes kelet-közép-európai államok, mint amilyen Magyarország is, mélyebben integrált az euróövezetbe, mint néhány, az euróövezet perifériájához tartozó állam. A válságmegoldó intézkedéseket az ilyen államokkal együttműködésben kell meghozni – tette hozzá.

Frissítés:

Simor András szerint a válságkezelés során sokkal inkább a költségvetési fenntarthatóságról kellene beszélni, mintsem a költségvetési fegyelemről. Kifejtette: olyan szabályok kellenek, amelyek hozzájárulnak a munkahelyteremtéshez, innovációt, javuló versenyképességet és bizalmat serkentenek. Minden piaci szereplő vállal kockázatokat, de nem szabad, hogy ezek a kockázatok jogi vagy szabályozói kockázatok legyenek – tette hozzá.

A kerekasztal-beszélgetésen felszólalt Ilmars Rimsevics, a lett központi bank elnöke, aki elmondta: az euróövezeti döntéshozók végre a megfelelő intézkedéseket hozzák. A lett jegybanki szakember szerint nem lehet az 1929-es válság idején alkalmazott eszközöket alkalmazni, nem lehet pénzt nyomtatni. Rimsevics szerint egyértelmű, hogy jelentős kiadáscsökkentésre van szükség, ami nagyon nehéz. Ehhez elengedhetetlen, hogy a lépések kellő sebességgel, hitelességgel szülessenek meg, továbbá, hogy a politikusok sajátjukénak vallják ezeket a lépéseket.

Simor és Rimsevics a beszélgetésen egyetértet abban, hogy nagyobb hátránya származna az euróövezet tagállamoknak a térség elhagyásából. Simor András kifejtette: összetettségében kell vizsgálnia kérdést, és a valutaleértékelésből származó versenyképességi előnyt vélhetően kiszorítanák például a megugró kamatszintek hatásai. A magyar jegybankelnök az euró bevezetéséről úgy vélekedett, az alapvető kérdés nem az, hogy csatlakozzon-e Magyarország a közös pénznemhez, hanem hogy mi a legjobb időzítés.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke a vita után, a jegybank függetlenségét firtató újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, a nemzeti bank „nem lehet más, mint független”.

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bookmark
2012. január 18. 12:28
Leforditom: A magyar nyugodtan dogoljon meg, de ne okozzon meg csak minimalis problemat sem a Simor urainak. Szerintem nem az a kerdes, hogy a jegybank legyen szabad a magyaroktol, hanem az hogy hogyan legyen szabad Magyarorszag a jegybanktol. Erre kell megtallani a valaszt. A vilagban tobb mint 10.000 kulonbozo helyi penz letezik. A helyi penzt nem lehet short-olni es nem fugg a Simortol sem. A svajci helyi penzt WIR-nek hivjak es nagy siker. Nekunk csak le kene masolni, de nagyon gyorsan. http://en.wikipedia.org/wiki/WIR_Bank Aztan van a new yorki helyi penz, amit Ithaca-nak hivnak. http://www.ithacahours.org/ Ok mar nem izgulnak azon, hogy a dollar eppen mit csinal. A magyar ithaca erteket pedig nem a Ft-hoz kotnem, hanem az alabbi aruk vilagpiaci aranak dollarban kifejezett osszegehez. 1kg buza ( az USA nem erdekelt a shortolasban, mert sokat termel) 1kg tonkoly buza ( az uj bio-buza, mar most 3-szor tobbe kerul mint a rendes buza) 1kg rizs ( Kina es Japan nem erdekelt a shortolasban) 1kg cukor ( a jovo bio dizelje lesz, maris nagyon sok az USA befektetes) 1l napraforgo olaj ( szinten a koolaj helyettesitoje lesz USA mar befektet)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!