Három európai állatvédő szervezet – a Compassion in World Farming, az Eyes on Animals és az Animal Welfare Foundation – jogsértési eljárást kezdeményez több európai uniós tagállam, köztük Magyarország ellen –
írja a Magyar Hírlap. A szervezetek kérik azt is, hogy az Európai Bizottság függessze fel a Törökországba tartó élőállat-exportot. Az állatvédők videófelvételekre és fényképekre hivatkozva azt állítják, hogy az uniós állat-egészségügyi előírásokat figyelmen kívül hagyva, szörnyű körülmények között szállítják az állatokat. Vizsgálataik során a határon ellenőrzött kamionok 67 százalékánál találtak problémát. Pencz Levente, a Welfarm Haszonállatvédő Világszervezet Alapítvány magyarországi igazgatója a Magyar Hírlapnak elmondta: hazai kamionoknál is találtak anomáliákat.
Márton István, a Húsmarhatenyésztők és Marhahústermelők Országos Szövetségének elnöke a lapnak elmondta: ha meg áll a vád, és tényleg felfüggesztik a kivitelt, annak katasztrofális következményei lesznek a hazai állattenyésztésre, akár 8-10 milliárdos kár is keletkezhet. Márton az állatvédők aggodalmait túlzónak nevezte, de elismerte, hogy előfordulnak szabálysértések a magyar szállítmányoknál is. Szerinte ennek oka, hogy a jövedelmezőség miatt felhígult a piac, megjelentek a tisztességtelen kereskedők is. De úgy véli, hogy csak elszigetelt esetekről lehet szó. Hozzátette, hogy a szigorított környezetben kiszűrhetőek lesznek a tisztességtelen kereskedők.