Polyák Gábor Trump ideológiájától félti az Egyesült Államok felsőoktatását – de vajon mi az, ami igazából veszélyben forog az amerikai egyetemeken?

A Faktum projekt legújabb kutatásában az amerikai felsőoktatás helyzetét veszi górcső alá.

A HÖOK elnöke nem a külföldre távozók büntetését, hanem az itthon maradók elhelyezkedésének kiemelt javadalmazását tartaná célravezetőnek.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) alapjaiban nem ért egyet a hallgatói szerződés intézményével – mondta Nagy Dávid. A szervezet vezetője szerint a hallgatói szerződések nem jelentenek megoldást, és nem látják, hogyan lehet majd azokat nyomon követni, számon tartani. „Nem a külföldre távozók büntetését, hanem az itthon maradók elhelyezkedésének kiemelt javadalmazását tartanák célravezetőnek” – fogalmazott.
Nagy Dávid kifejtette, megértik azt a társadalmi igényt, hogy a tandíjmentesen szerzett diploma itthon is kamatozzon. A mostani megközelítést, miszerint húsz éven belül a képzési idő kétszeresét kell itthon tölteni, jobbnak tartják, mint az eredetit. Ugyanakkor véleményük szerint az mégis igazságtalan, mert azonos képzési időhöz nem feltétlenül társulnak azonos költségek.
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár pénteken közölte, hogy a vonatkozó rendelet értelmében az államilag finanszírozott képzésben tanulókkal szerződést köt majd az állam. Ebben a diákok vállalják, hogy a képzési idő kétszereséig, a végzés utáni 20 évben bármikor, Magyarországon dolgoznak. Aki nem teljesíti a feltételeket, annak vissza kell fizetnie a támogatást.