Was ist los? – Németország béna kacsaként nézi a fejleményeket
Egy nagy német betli krónikája: így bukott meg a baloldali–liberális kormány. Kohán Mátyás írása.
Hétfőn dönt a parlament a legrászorultabb adósok segítését célzó Nemzeti Eszközkezelőről, de szavaznak arról is, hogy olcsóbban kapjon gyógyszert az, aki betartja orvosa tanácsait. Az új civiltörvénnyel felállítanák a Nemzeti Együttműködés Alapját.
A képviselők elsőként a „hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról” szóló kormányzati előterjesztésről szavazhatnak, amely a Nemzeti Eszközkezelő működési feltételeit határozza meg.
Az eszközkezelőt azok vehetik igénybe, akik ingatlanjára a bank végrehajtást kezdeményezett. Az állam a jelzáloggal terhelt ingatlan hitelszerződésben megállapított forgalmi értékének 35-55 százalékát fizeti ki a hitelező pénzügyi intézménynek, cserében a banknak véglegesen el kell engednie az adóssal szemben fennálló valamennyi követelését. Az adós így bérlővé válik, később azonban visszaszerezheti tulajdonjogát. Egy kormánypárti módosító javaslat nyomán a tervezettnél korábban, a jövő évtől megkezdheti működését az eszközkezelő. Egy másik indítvány szerint nem ajánlhat fel ingatlant megvételre az, akinek a nevén másik ingatlan is van, vagy aki haszonélvezeti jogot élvez.
Szavaznak a képviselők a kormány egészségügyi salátatörvényéről is. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter kezdeményezése nyomán térségi rendszer válthatja fel a jelenlegi egészségügyi régiókat, a gyógyszerár-támogatásban pedig figyelembe vennék, hogy a beteg mennyiben tartja be orvosa javaslatait.
Az új civiltörvényről szóló előterjesztés felállítaná a Nemzeti Együttműködés Alapját, amely új pályázati rendszeren keresztül biztosítana támogatást a civil szervezeteknek. Új szervezeti formaként megjelenne a civil társaság, amelyet az állampolgárok nem gazdasági érdekű közös céljaik előmozdítására, közösségi célú tevékenységük összehangolására vagyoni hozzájárulás nélkül alakíthatnának meg.
A sporttörvény módosításával a Magyar Olimpiai Bizottság felügyelete alá helyeznék a sporttámogatásokat, illetve elfogadhatnak még a szellemi tulajdonra és a közigazgatási hatósági eljárásra vonatkozó változtatásokat is. A határozathozatalokat követően négy javaslat részletes vitájára kerül sor.