Itt az új választójogi koncepció

2011. október 06. 15:12

Egyfordulós, kétszavazatos választási rendszerre tesz javaslatot a Fidesz frakciója és a határon túli magyarok is kapnak szavazati jogot. A jelenlegi 176-ról 90-110-re csökkenne az egyéni választókerületek száma, ugyanakkor 750 helyett 1500 kopogtatócédula összegyűjtése lesz szükséges az induláshoz. Megszűnnének a jelenlegi területi listák és helyüket az országos lista venné át.

2011. október 06. 15:12

A Fidesz tervei szerint a 200 fős parlamentet egyfordulós, kétszavazatos, töredékszavazat-visszaszámláló elemekkel kombinált választási rendszeren keresztül választhatják meg, amely a legkisebb szavazatveszteség érdekében kombinálja a többségi (egyéni) és az arányos (pártlistás) rendszert. A továbbiakban is két szavazattal rendelkezik minden Magyarországon lakóhellyel rendelkező választópolgár. Ha a választópolgár a magyarországi választójegyzékben kíván szerepelni, akkor egy szavazatot egyéni választókerületi országgyűlési képviselő-jelöltre, egyet pedig országos listára adhat le. Ha pedig a nemzetiségi választói névjegyzékben kíván szerepelni, akkor egy szavazatot az egyéni választókerületi országgyűlési képviselő-jelöltre, egyet pedig a kedvezményes nemzetiségi jelöltre adhat le.

Megszűnnének a jelenlegi területi (19 megyei és 1 fővárosi) listák és helyüket az országos lista venné át, országos listát pedig az a párt állíthat, amelyik legalább kilenc megyében, továbbá Budapesten, összesen 27 egyéni választókerületben állít egyéni jelöltet. A Fidesz tervei szerint emellett a Magyarországon lakóhellyel nem rendelkező, határon túli magyar állampolgárok megkapják a magyarországi választójogot, amellyel a magyarországi országos listára szavazhatnak. A külföldön élők a Fidesz tervei szerint levélben szavazhatnának a jövőben. A tervezet másik újdonsága, hogy bevezetné a nemzetiségi választójogot: vagyis a kisebbségi névjegyzékben szereplő állampolgárok szavazhatnak a nemzetiségi listákra. Minden országos kisebbségi önkormányzat egy kedvezményes listát állíthat, amihez országosan 1500 kisebbségi névjegyzékben szereplő választópolgár ajánlása szükséges.

A koncepció szerint a jelenlegi 176-ról 90-110-re csökkenne az egyéni választókerületek száma és az egyéni választókerületek kialakításánál maradéktalanul figyelembe kell venni az Alkotmánybíróság vonatkozó határozatait és az Európai Tanács Velencei Bizottságának véleményét is. A javaslat szerint az egy képviselői helyre jutó választópolgárok száma tekintetében a választókerületi eltérés nem haladhatja meg a 10 százalékot és semmiképpen sem lépheti át a 15 százalékot, valamint a választókerületi határok nem léphetik át a mindenkori megyék határait. A tervezet szerint a jelenlegi 750 helyett 1500 kopogtatócédula összegyűjtése lenne szükséges az egyéni képviselőjelöltté váláshoz a rendelkezésre álló 21 nap alatt. A koncepció ugyanakkor megtartja a jelenleg is érvényes 5 százalékos érvényességi küszöböt az Országgyűlésbe jutás feltételeként: mandátumot csak a legalább 5 százaléknyi érvényes szavazatot kapott önálló lista kaphat, közös lista esetén ez a szám 10 százalék, kettőnél több párt által állított közös lista esetén pedig 15 százalék.

Összesen 228 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pierre bayle
2011. október 07. 08:52
Csodálatos, hogy olyanok is szavazhatnak majd, akik nem viselik választásuk következményeit... A határon túlról könnyű a fideszre meg a nácikra szavazni, mert azok olyan "magyarok" - de aztán mi kapjuk a pofánkba Lázárt, Matolcsyt meg Rózsika nénit...
Yankee Z
2011. október 06. 22:38
Csodálkozom a tisztán listás rendszert idealizáló hozzászólásokat látva. Ez a szisztéma ugyanis széttöredezett pártrendszert eredményez, így igen széles koalícióknak kéne születniük ami nehézkessé teszi a kormányzást. A vegyes választási rendszer előnye, hogy nem teljesen aránytalan, de nem ad lehetőséget polarizált pártrendszer létrejöttére sem. A kritikusoknak még csak annyit, hogy ez a tervezet valamelyest arányosítaná a választási rendszert, a területi listák kiesése ilyen irányban hat, hiszen a területi listás szisztéma aránytalan (minél kevesebb mandátum osztható ki az adott területen annál aránytalanabb). Az egyéni kerületek aránya ezzel együtt nem nagyon változna a tervezet szerint, az országos lista pedig -főleg úgy, hogy részben megmarad a kompenzációs jellege- az arányosodást szolgálja. Az ajánlószelvények megtartásával viszont én sem értek egyet. Ez a módszer ugyanis olyan eseményeket szül, mint pl. a postaládák felfeszegetése, vagy a kopogtatócédulák sokszorosítása. Ráadásul a gyakorlatban senki nem ellenőrzi, hogy a pártok megsemmisítik -e a szelvényeket, vagy mit kezdenek a rajtuk szereplő adatokkal.
morfondír
2011. október 06. 22:14
(Érdeklődve olvaslak Benneteket!)
Ouroboros
2011. október 06. 21:15
„A tekintélytisztelet hasznos és teljesen rendjén való - kivéve, ha valami jobbos, nemzeti azaz nácifasiszta egyénről van szó.” Jaj, hagyd már ezt a duzzogást, már középső csoporttól kezdve égő. Ráadásul ki is fejtettem, ne sírjon a kis szád.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!