Már 65 millióan leszavaztak Amerikában
A voksolni szándékozók nagyjából fele már leadta a szavazatát Amerikában: a szavazás hagyományos napjára túl lesznek mindenen?
Négy hónapnyi haladékot kér munkája befejezéséhez a parlament választójogi reformot előkészítő albizottsága. Noha az egyfordulós választási rendszer olcsóbb lenne, több hátránya is akad. Nincs ötlet a kopogtatócédulák rendszerének cseréjére sem.
Négy hónapnyi haladékot kér munkája befejezéséhez a parlament választójogi reformot előkészítő albizottsága, így június 30. helyett szeptember 30-ig, de inkább október 31-ig fejezi be munkáját. Az Origo egy névtelen forrása az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott, „
még mindig csak a választási szakértők csócsálják, hogy pontosan milyen választási rendszer és milyen részmegoldások lennének a pártnak legelőnyösebbek”
.
A Fidesz elnöksége is még csak érintőlegesen foglalkozott a témával, de az informális találkozók eredményei alapján valószínűleg lemondanak a kormánypártok az egyfordulós voksolásról és megmaradhat a jelenlegi kétfordulós rendszer.
Húzódik a döntés arról is, hogy a jelenlegi 176 helyett hány választókerület legyen, illetve hogy a 198 mandátumon belül az egyéni, illetve országos listás és kompenzációs helyeket hogyan osszák el. A legnagyobb konfliktusra azzal kapcsolatban számít az egyeztetések egyik résztvevője, hogy a parlamenti képviselők létszámának csökkentése miatt át kell szabni a választói körzeteket, ennek során pedig egymással rivalizáló, most még önálló választókerületként működő településeket kell egy körzetbe kényszeríteni.
Kósa Lajos Fidesz-alelnök szerint az átalakításnál a két említett mellett is vannak még nyitott kérdések. Nem dőlt még el állítása szerint például az sem, hogy ha marad a kétfordulós választás, akkor a másodikban legyen-e érvényességi küszöb, illetve, hogy változzon-e az ajánlások jelenlegi rendszere vagy lecseréljék végre a régóta bírált ajánlószelvényeket.