Úgy tesznek, mintha egy belső átalakítás után nyeretlen kétévesek vezetnék a Magyar Külügyi Intézetet
Így hergel a liberális sajtó!
A pénz beszél címmel, tizenhatodik alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb média-szakmai konferenciáját - írja a Népszabadság. Még maguk az újságírók sem érezték ennyire rosszul magukat, mint most - jellemezte a magyar sajtó mai állapotát Tölgyessy Péter politikai elemző.
Tölgyessy szerint az új médiaszabályozás alapján egy más összetételű Alkotmánybíróság egészen más ítéleteket hozhat, mint a korábbi - a sajtószabadságot szélesen értelmező - Sólyom-féle bíróság. Egy nagy hatalmú sajtó-ellenőrző testület-rendszert állítottak fel, kiterjesztve az ellenőrzést a tévék, rádiók mellett a nyomtatott sajtóra, sőt korlátozottan az internetre is - idézi az elemzőt a Népszabadság.
A kormánytöbbségnek hármas célja lehetett: megüzenni, hogy megnyerték a médiaháborút, jó lesz tartani tőlük, teljessé és tartóssá tenni az ellenőrzést a közszolgálati intézmények fölött, illetve állásokat, műsorlehetőségeket, befolyást adni a Fidesszel szimpatizálóknak. A kormányzat Tölgyessy véleménye szerint nem szüntette meg a sajtószabadságot, de tartóssá akarja tenni a kormányhoz kötődő, jobboldali média-túlsúlyt legalább kilenc évre. Az új médiatúlsúly tartós is lehet az elemző szerint, ehhez egyetlen dolog kell: sikeres kormányzás.
Török Gábor politikai elemző szerint a média valódi tulajdonosi viszonyai átláthatatlanok, sokszor maguk a politikusok sem tudják, kik a médiumok valódi gazdái. Uj Péter, az Index főszerkesztője szerint nem véletlen, hogy a háttérben meghúzódó összefonódások és oligarchikus berendezkedések nem kapnak nyilvánosságot, ezek résztvevői aktívan tesznek is azért, hogy ne derülhessen fény a valós viszonyokra. Szauer Péter (HVG) szerint bizonyos összefonódás természetes a média, a politika és a gazdaság között, ez a világon mindenhol így van - legfeljebb máshol nem a trambulinról vizelnek a medencébe - írja a Népszabadság.