Mi az a magyar nyelv napja és miért pont ma ünnepeljük a magyar szentek mellett?
180 éve már, hogy a magyar a hivatalos nyelv Magyarországon, ám sokáig ezt mégsem novemberben ünnepeltük.
Schmitt Pál hivatalában fogadta a Magyar Írószövetség elnökét, akivel a magyar nyelv védelmében és az olvasás népszerűsítésében kifejtett munkájuk összehangolásáról állapodtak meg.
Szentmártoni János költő, író a Sándor-palotában történt találkozót követően elmondta: bemutatkozó látogatásán elsősorban az anyanyelv védelmére irányuló közös törekvéseiket beszélték meg az államfővel, de az írószövetség elnökeként ismertette a szervezetet is. Kiss Norbert, a Köztársasági Elnöki Hivatal társadalmi kapcsolatokért felelős hivatalvezetője hangsúlyozta: az államfő mindenekelőtt a szépirodalom fontosságára hívta fel a figyelmet. Schmitt emellett fontosnak tartotta megjegyezni, hogy irányzatoktól függetlenül valamennyi író elismerést érdemel, mivel munkájukkal az olvasókat szolgálják.
Az írószövetség elnöke rámutatott továbbá arra is, hogy a felek között egyetértés alakult ki arról, hogy a rohamosan terjedő digitalizáció gyökeresen átalakítja az olvasási szokásokat. De az államfővel együtt azon a véleményen vannak, hogy a papíralapú könyvek háttérbe szorulása után is fenn kell tartani az emberekben a betű szeretetét. Abban állapodtak meg, hogy az írószövetség a kortárs írókat is bevonja az olvasás népszerűsítésébe, akiknek így egyebek mellett módjuk lesz rendhagyó irodalomórákon közelebb hozni műveiket a diákokhoz. Hozzátette: Schmitt Pál kezdeményezésére a jövőben fél évente tartanak megbeszéléseket az elért eredmények számbavételére.