A hazai közgazdász-társadalom döntő része a mielőbbi euróbevezetés pártján áll annak ellenére, hogy Orbán Viktor szerint 2020 előtt nem lehet elképzelni az eurózónához való csatlakozást - írja a Magyar Hírlap. Londoni elemzők hazánk és Lengyelország lehetséges legkorábbi eurócsatlakozási időpontját 2019-re teszik, a BNP Paribas Bank elemzői pedig a 2019–2024-es idősávra valószínűsítik Magyarország, Lengyelország, Csehország, Bulgária és Románia euróövezetbe lépését.
Magyar elemzők szerint azonban ha meglenne a szükséges politikai akarat, már 2014-re teljesíteni tudnánk a csatlakozás feltételeit. Németh Dávid, az ING Bank vezető elemzője szerint a központi költségvetés hiánya már megfelel az előírásoknak, az államadósság jelentősen csökkenni fog, és a többi kritérium is elérhető. A közgazdász szerint az eurónak sokkal több előnye, mint hátránya van.
„A minél korábbi euróbevezetés mellett szól az is, hogy ebben az esetben a devizahiteleseknek nem kell árfolyamkockázattal számolniuk, ami számukra igen nagy veszéllyel jár” - véli Csaba László, a Közép-európai Egyetem tanára. Csaba szerint Csehország esetében érthető a 2020-as dátum, ám Magyarországon minél előbb be kell vezetni az eurót.