Zaluzsnij bejelentette: elkezdődött a harmadik világháború
Az ukrán haderő volt főparancsnoka őszintén elmondta a véleményét.
A herszoni folyóátkelés már a tavaszi ukrán ellentámadás nyitóakciója? Hol és mikor várható az offenzíva fő csapása? Milyen „kilépési” stratégiája lehet majd a feleknek az ellentámadás sikerének fényében? A katonapolitikai elemzőt kérdeztük podcast-műsorunkban.
***
Az elhúzódó háború a mennyiségi fölényben lévő oroszoknak kedvez, a Nyugat tartalékai végesek, nem fog finanszírozni egy végtelen háborút, ezért az ukránokat szorítja az idő, katonai eredményeket kell felmutatniuk.
„Mindkét fél egy-egy nagy hadműveletre még képes, az oroszok a Wagner csoporttal és a légi deszanttal folytatják ezt a felőrlő műveletet, amely nekik kedvez, az ukránoknak pedig van egy lehetőségük ezzel a hadtestnyi erővel egy nagyobb területet visszaszerezni, viszont utána ténylegesen nincs már szállítás” – hívta fel a figyelmet a képességek határaira a Világrend című műsorunk vendége.
Resperger István úgy vélte, a Herszonnál történt ukrán átkelés a Dnyeper folyón az ukrán különleges katonai hadművelet egy fontos része, de nem itt lesz értékelése szerint a fő csapásirány, hanem Zaporizzsja alatt, nyolc-kilenc dandár Melitopol felé próbál majd áttörni, és nyolc-tíz nap alatt be is törhetnek az orosz arcvonal mögé, ugyanakkor kockázat, hogy a Donbasz és a Krím felől is „zsákba” kerülhetnek. Több elterelő hadművelet is indulhat emellett, de nehéz harcok lesznek, mert az oroszok több védvonalat is kiépítettek.
Az ukránok megkapták a kiképzést a Leopard 2-es és a brit Challenger harckocsikra, a tavaszi szárazabb idő eljövetelével a talajviszonyok is megfelelőek már a szárazföldi támadások megkezdésére, az adásban megszólaló szakértő szerint május közepére valószínűsíthető az ukrán ellentámadás kibontakozása.
Az ukrán cél az Azovi-tenger elérése lenne, hiszen Melitopol elfoglalásával elvágnák az orosz hadi utánpótlási útvonalat a Krím-félsziget és az orosz területek között. Resperger István azonban nem számít arra, hogy jelentős területeket lenne képes az ukrán hadsereg visszafoglalni, további jelentős nyugati nehéztechnika érkezésére pedig már nem számíthatnak. Emiatt egyre valószínűbb, hogy a Nyugat az ellentámadás lezárulása után tárgyalóasztalhoz fogja kényszeríteni Ukrajnát, hogy tűzszüneti egyezséget kössön Oroszországgal.
A háború „az oroszoknak sem siker, hiszen a hadsereg nimbusza megtört, az oroszok stratégiai célkitűzéseiket elveszítették”, ugyanakkor ezzel „Ukrajna hosszútávú stratégiáját, az euroatlanti integrációt, a NATO-csatlakozást fékezni tudják” – magyarázta a szakértő Világrend című műsorunkban.
A műsor vendége: Resperger István ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--