Sokatmondó fotó az EP-ben: Magyarországról vitáztak, a padsorok mégis árulkodóak
Tömött padsorok, végeláthatatlan tömeg – valahol biztos, de az Európai Parlament ülésén biztosan nem.
Jorge Buxadé Villalba szerint az EP-ben a baloldali, liberális pártok veszélyeztetik a tagállamok szuverenitását.
Az EP LIBE szakbizottságának a jogállamiság magyarországi helyzetéről szerdán szavazásra bocsátott, majd elfogadott jelentéstervezetéhez Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője, Jorge Buxadé Villalba, Jadwiga Wisniewska, Patryk Jaki és Vincenzo Sofo, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR), valamint Jean-Paul Garraud és Annalisa Tardino, az Identitás és Demokrácia (ID) pártcsalád EP-képviselői kisebbségi véleményt nyújtottak be.
Jorge Buxadé Villalba a szavazást követően ismertette az alternatív vélemény részleteit, amelyben az aláírók kijelentették: a szóban forgó jelentés előfeltétele az objektivitás, az egyértelmű kritériumok alkalmazása és a tények szigorú betartása lett volna.
vagy amelyek olyan kérdéseket érintenek, amelyek nyilvános viták részét képezik, és a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartoznak.
A jelentés előadója, Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti EP-képviselő nem utal a jogállamiság tényleges megsértésére – figyelmeztettek.
„A szöveg az általános jogállami helyzet elmarasztalásának jól ismert narratíváját tükrözi, miközben semmilyen konkrét jogsértést nem támaszt alá. Ez a szöveg a föderalista európai politikai pártok újabb kísérlete arra, hogy
ideológiai okokból támadják Magyarországot és annak kereszténydemokrata, konzervatív kormányát”
– ismertette a vélemény szövegét a spanyol EP-képviselő.
A jelentés az Európai Parlament újabb kiábrándító munkája olyan időben, amikor az Európai Unió egységére nagyobb szükség lenne, mint valaha – tette hozzá.
Jorge Buxadé Villalba magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, egyértelmű, hogy Magyarországon demokrácia van, a magyar kormány alkotmányosan működik, és tiszteletben tartja a jogállamiság normáit. Kijelentette:
Most Magyarország és Lengyelország szorul védelemre, de Európa más kormányai is könnyen a támadása célpontjaivá válhatnak – figyelmeztetett.
„Más Európa is elképzelhető. Olyan Európa, mely tiszteli a tagállamok önállóságát és az uniós szerződésket” – fogalmazott.
A politikus kijelentette: a jelentés nem objektív és fel akarja használni az Európai Parlamentet arra, hogy politikai tevékenységet folytasson a konzervatív politikusok ellen, holott őket demokratikusan választották meg. A magyar kormányt is így választották meg – emlékeztetett.
A spanyol EP-képviselő végezetül kiemelte: az EP jelentéseiben kettős mérce jelenik meg, kizárólag azokat a kormányokat büntetik, amelyek ellentmondanak a politikai fősodor által képvielelt iránynak.
A spanyol EP-képviselő felszólalását alább tekinthetik meg:
Vincenzo Sofo nyilatkozatában hangsúlyozta: pártja, az Olasz Testvérek is támogatják Magyarországot Brüsszellel szemben vívott harcában. Brüsszel jogállamisági feltételrendelet keretében zsarolja Magyarországot olyan indokokkal, amelyeket úgy Olaszország, mint Spanyolországgal szemben is felhozhatna – mondta. Kijelentette továbbá:
Ha Magyarország és Lengyelország pénzhez akar jutni Brüsszel feltételeinek kell eleget tennie – emelte ki az olasz EP-képviselő.
(MTI)
Nyitókép: ELYXANDRO CEGARRA / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP