Beregszászba látogatott Volodimir Zelenszkij ukrán kormányfő. A villámviziten köszönetét fejezte ki a kárpátaljai magyarságnak, hogy befogadta a belső menekülteket. Találkozott Babják Zoltánnal, Beregszász polgármesterével is, aki a látogatást értékelve elmondta: „...a háború összeboronált minket (..) Az elnök úr a médiából jól ismert, nem éppen kedélyes hangulatban érkezett, de sokkal pozitívabb kedélyállapotban távozott. Ez a dialógus kezdete lehet a két fél között.”
Reméljük, a sokat tapasztalt városvezető szavait igazolja a jövő, és új fejezet kezdődhet a kárpátaljai magyarság és Kijev hányatott kapcsolatában. Viszont látni kell, hogy
Zelenszkij gesztusának csak a tettek adhatnak fedezetet,
amik régóta váratnak magukra. Ha a makropolitikai helyzetképet szemléljük ugyanis, Magyarország a háború kirobbanásának pillanatától kezdve humanitárius segítséget nyújtott az ukrán menekülteknek. Több százezren érkeztek a keleti határunknál hazánkba, akiket élelmiszerrel, orvosi és pszichológusi segítséggel fogadtunk be, vagy segítettünk a továbbhaladásukban. Kormányzati és civil kezdeményezések támogatták az Ukrajnát kényszerből elhagyókat, ez ideiglenes lakhatást, gyermekfoglalkozásokat és beiskolázási támogatást egyaránt jelentett.
Hasonlóképp szinte azonnal megindultak a kárpátaljai segélyszállítmányok, amik nem csupán a magyar lakosságot, hanem a Kárpátalján élő más nemzetiségeket is segítették. Az MCC például több segélyszállítmányával támogatta Beregszász lakosságát és a tehetséggondozó intézmény több száz fős kárpátaljai közösségét.
A magyar kormány a folyamatos segítségnyújtás mellett a kezdettől deklarálta békepárti álláspontját, ami kizárja a fegyverszállítmányokat, és ellenez minden olyan brüsszeli intézkedést, ami a háború eszkalációját eredményezheti.
A humanitárius segítség és a békepárti állásfoglalás pedig tökéletesen megfér egymással,
mindkettő legitim és felelősségteljes diplomáciai testtartás. Az ukrán vezetés részéről mégis folyamatos kritika érte hazánk külpolitikai irányvonalát, és a kárpátaljai magyarságot is kritikus helyzetbe hozta a háborús politika. Bár közvetlen harci cselekményeknek nem színhelye a térség, a folyamatos migráció, a háború hiánygazdálkodása, a megszorítások Kárpátalját is megtépázták. Tavaly télen heteken keresztül nem volt biztosított a folyamatos áramellátás, családok ezrei maradtak fűtés nélkül, az iskolák jéghideg falak között fogadták a diákokat.