Halottról vagy jót, vagy semmit, tartja a mondás. Ezért egyedülálló nap a mai – lehet Silvio Berlusconiról úgy írni, hogy most egy kicsit ne kelljen vele párhuzamosan írni az oligarchikus olasz politika mocsaráról, az adócsalásról, a sajtó megerőszakolásáról többször oda-vissza. Azaz mindarról, ami a két összeegyeztethetetlen országrész kényszerházassága, a működésképtelenségből kókányolt épphogy-működés és a maffia hármas karmazatában vergődő olasz politikában visszás, és amiben a most elhunyt Silvio Berlusconi – Signore abbi pietà – nyakig benne hempergett. Ha lett volna két nyaka, akkor két nyakig. Mától nem hempereg tovább.
Gondoljunk erre úgy, mint egy
olyan alkalomra, amikor Rómáról lehet úgy beszélni, hogy nem említjük a minden járdaszegélyen túlfolyó szemetet.
Amikor a milánói dómot úgy csodáljuk, hogy egy percig sem gondolunk az alatta futó maróan vizeletszagú, gyakorlatilag soha nem működő beléptetőkapukkal védett metróra. Amikor La Speziában úgy élvezzük a tengerpartot, hogy nem számoljuk, hány órát késett odafelé a szupergyorsvonatnak szánt Frecciarossa. Ez egy kegyelmi pillanat, és ez az egy szem minden gyarló politikusnak jár belőle.
Ebben a kegyelmi pillanatban mondom: Silvio Berlusconi volt az utolsó olasz politikus. A mondat nincs tovább; nem az utolsó jó vagy rossz, kisebb vagy nagyobb formátumú olasz politikus, aki, amilyen vagy aki alatt történt ez vagy az, vagy amaz nem történt. Hanem az utolsó olasz politikus, olasz és politikus dőlttel, félkövéren, aláhúzva. Az utolsó olyan ember Olaszország élén, aki még Olaszország adottságaival és korlátaival számolva hozhatott szerinte az olasz érdeket szolgáló döntéseket. Akik utána jöttek, már nem voltak ilyenek. Közvetlen utóda, Lamberto Dini az Olaszországban oly gyakori politikamentes szakértői kormányok egyikét vezette, a rákövetkező Romano Prodi pedig már egy politikai célt üldözött csak: valahogyan be akarta tuszkolni Olaszországot a frissen létrejövő eurózónába. Sikerült is.
Az eurózóna pedig mást jelent Olaszországnak, mint Németországnak vagy akár Szlovákiának. Az eurózóna az olasz szuverenitás vége,
onnantól számítva önálló Olaszországról a történelem színpadán nem beszélhetünk:
Olaszország a német export által stabilan tartott valutájának és az Európai Központi Bank nyakló nélküli kötvényvásárlásainak köszönhetően soha nem szembesül majd önnön versenyképtelenségével és azzal, hogy valós teljesítménye felett költekezik – cserébe politikailag befogja a száját, és hatvanmilliós G7-tag, haditengerészeti nagyhatalom, a világ nyolcadik legnagyobb gazdasága létére annyit sem cincog bele az európai ügyek vitelébe, mint Litvánia.