„Elég az erőszakból!
Ülök a szállodai szobámban és váltogatom a tévécsatornákat. Tízből nyolc csatornán az orosz-ukrán háború rettenetes képei, meg a lázadó csoport Moszkva felé haladó tankjainak és harckocsijainak felvételei. Mindenki ugyanarról tudósít, ha akarjuk, ha nem, ezt kapjuk a képünkbe. A sok borzlom már-már összefolyik, amikor az egyik csatornán ugyanannak a háborúnak egy másik oldalát mutatják be, nevezetesen a Bakhmut körüli lövészárkokat. Ahogy nézem a szerencsétlen egyenruhás srácokat, félelemmel a szemükben, bevillannak az emlékezetembe azok a filmek, amelyeket az első világháborúról láttam. Úrrá lesz rajtam az akkor érzett reménytelenség, ahogy beleképzeltem magam az akaratuk ellenére besorozott tinédzser gyerekek helyébe. Ha előrevonulsz, akkor az ellenség lő le. Ha hátrafelé menekülsz, akkor a sajátjait vádolnak árulással és hajtják végre rajtad azonnal az ítéletet. Azt hiszem, ha létezik pokol, akkor valahogy így néz ki.
Azóta eltelt száz év. Annyi minden történt ebben a száz évben, ami jobbá tette a világot.
- Feltaláltuk a számítógépet.
- Bevezettük az internetet, így évezredek tudását tettük elérhetővé néhány gombnyomás alatt.
- Forradalmasítottuk a kémiát, így bármilyen ízt, illatot elő tudunk állítani laboratóriumi körülmények között.
- A gyógyászat hatalmasat ugrott előre. Egy új betegség megjelenésekor néhány hónap alatt képesek vagyunk védőoltást készíteni ellene.
- Olyan közlekedési eszközeink vannak, amilyenekről elődeink álmodni sem mertek (bárcsak szegény nagyapám látná a mostani autómat!).
- Az emberi lélek legbelső bugyrainak működését is feltártuk már.
És mégis mi a fene történik velünk? Száz év alatt ugyanazok a vérszomjas, kérhelehetetlen, erőszakos és kegyetlen lények maradtunk, mint bármely korábbi történelmi korban. Csak kifinomultabban, hatékonyabban, drágábban és hangosabban gyilkolunk.
»Dehát én csak egy egyszerű mindennapi ember vagyok. Mit tehetnék én mindezek ellen?«
– kérdezheted. Hát tudd meg, hogy sokkal többet, mint gondolnád. Valamikor azok a szörnyetegek, akik mindezt a háttérből irányítják, ugyancsak emberek voltak. De elindultak egy olyan úton, amelynek végén elvesztették emberiességüket. Az emberiességünket akkor veszítjük el, amikor az erőszaknak bármilyen mértékű teret engedünk az életünkben.