Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
Olaf Scholz a legfontosabb ember, akivel az ukránoknak üzletelniük kell – Zelenszkij Németországhoz fűződő viszonyát elemzi a brit baloldali lap szerzője.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök európai körútjának legfontosabb állomása Németország volt – állítja a baloldali The Guardian publicistája, John Kampfner.
Mint írja: Németország ennek kapcsán jelentette be, hogy ötmilliárd eurós segítséget nyújt Ukrajnának. Mint Kampfner megjegyzi: „a harctéren még hónapokba telik, mire érzékelhetőek lesznek a következmények, de geostratégiailag azonnaliak”. Zelenszkijnek szerinte hat-nyolc hónapja van a régóta emlegetett ellenoffenzívára.
Hozzáteszi:
ráadásul Donald Trump alakja is egyre jobban ott kísért a háttérben. Márpedig – írja a Guardian publicistája – „még annak a puszta lehetősége is, hogy a Fehér Házba visszatér egy olyan személyiség, aki nem tudja megmondani, hogy melyik oldalt támogatja, támogatást jelent Vlagyimir Putyinnak, illetve a szélsőjobboldali és szélsőbaloldali erőknek”.
Hozzáteszi: a németek büszkék rá, hogy feldolgozták a múltjukat, ám a „soha többé” egyesek számára „sajnos” nem azt jelenti, hogy nem akarnak soha többé zsarnokságot, hanem azt, hogy soha többet nem mennek háborúba. Ezt az elképzelést az ukrán-orosz háború erősen kikezdte. Később mind a német kormánykoalíción belül, mint
De a Guardian szerzője szerint az utóbbi időben megenyhült, és így az ukrán-német kapcsolatok is szívélyesebbek lettek. Kineveztek egy új német védelmi minisztert, Boris Pistoriust, aki 3 milliárd eurós segítséget irányzott elő, és azt nyilatkozta, hogy minden segítséget megad Ukrajnának.
John Kampfner szerint a német kancellár „a legfontosabb ember, akivel az ukránoknak üzletelniük kell”.
Nyitókép: STR / Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya / AFP